Największa bariera dla branży IT

Rozmawiał Mariusz Gawrychowski
opublikowano: 15-06-2016, 22:00

Trzy pytania do Pawła Olszynki

TRZY PYTANIA DO PAWŁA OLSZYNKI, ANALITYKA RYNKU ICT W FIRMIE BADAWCZEJ PMR

Paweł Olszynka
Zobacz więcej

Paweł Olszynka ARC

1. Jak branża IT ocenia sytuację w segmencie publicznym?

W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy wywiady z przedstawicielami 112 firm największych przedsiębiorstw z polskiego sektora IT. To trzynasta edycja badania, które ma posłużyć do stworzenia raportu o stanie polskiej branży IT. Z naszych spotkań wynika, że sytuacja na rynku publicznym nie jest przez branżę oceniana pozytywnie. Opóźnienia przetargów w administracji publicznej i oczekiwanie na uruchomienie pieniędzy z unijnej puli 2014-20 ograniczają rozwój biznesu IT i stają się czynnikiem ryzyka, który — jeśli ten stan potrwa dłużej — może mieć negatywny wpływ na sytuację finansową i wyniki firm informatycznych.

2 Jak ak bardzo brak nowych zamówień publicznych doskwiera firmom IT?

W tym roku ponaddwukrotnie wzrósł odsetek respondentów wskazujących, że barierą rozwoju rynku IT są właśnie ograniczenia inwestycji w sektorze publicznym i samorządowym. Przedstawiciele największych firm IT oceniają, że najważniejsze w ubiegłym roku wydarzenia dla branży były związane ze zmianami politycznymi w Polsce. Przełożyły się one na wstrzymanie i opóźnienia inwestycji oraz spowodowały wymianę kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach państwowych i jednostkach administracji publicznej. Z drugiej strony, większość rozmówców twierdzi, że opóźnienia to nie nowość. Branża IT przyzwyczaiła się, że plany pozostają na papierze, a duże projekty są permanentnie przesuwane. Dlatego stara się dywersyfikować biznes, by ograniczyć ryzyko związane z zamówieniami publicznymi.

3. Czy przedstawiciele branży IT cały czas liczą na setki milionów złotych, które zostaną przeznaczone na kolejną falę informatyzacji?

Aż sześciu na dziesięciu naszych respondentów wskazuje sektor administracji publicznej jako ten, w którym można spodziewać się zwiększenia nakładów na rozwiązania IT w latach 2016-17. To typowe: co roku dostawcy i analitycy spodziewają się odbicia, ale zazwyczaj ono nie następuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu