Największa w historii emisja "obligacji katastroficznych"

Marek Druś, The Telegraph
08-08-2017, 11:53
aktualizacja: 08-08-2017, 11:59

Grupa Banku Światowego przeprowadziła największą w historii emisję obligacji, z której pieniądze mogą pomóc Meksykowi pokryć przynajmniej część strat powstałych na skutek ewentualnych katastrof naturalnych, donosi The Telegraph.

Emisja przeprowadzona przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju ma wartość 360 mln USD. Jest tak duża, bo Meksyk uznano za kraj najmocniej narażony na katastrofy naturalne. Blisko jedna trzecia populacji  kraju mieszka na obszarach, które narażone są na szkody spowodowane przez huragany, burze, powodzie, trzęsienia ziemi lub erupcje wulkanów. W wymiarze gospodarczym w przypadku dwóch lub więcej kataklizmów zagrożone jest nawet 71 proc. PKB Meksyku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Obligacje zabezpieczają Meksyk od skutków trzech rodzajów katastrof naturalnych: trzęsień ziem, tropikalnych cyklonów atlantyckich i tropikalnych cyklonów pacyficznych. Jeśli nastąpi konieczność pokrycia szkód będących skutkiem którejś z wymienionych katastrof, część lub wszystkie pieniądze z emisji obligacji będą dostępne dla Meksykańskiego Funduszu Katastrof Naturalnych.

MBOiR emituje obligacje zabezpieczające od skutków katastrof od trzech lat. Pozwalają one przenieść ryzyko kosztów spowodowanych przez katastrofy naturalne na inwestora, który dostaje za to odpowiednio wysoką premię. Emitent ma bowiem prawo nie spłacać zasadniczej części długu jeśli dojdzie do katastrofy. Kupon obligacji sięga od 4,12 pkt procentowych do 8,92 pkt procentowego  powyżej sześciomiesięcznej dolarowej stopy LIBOR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Największa w historii emisja "obligacji katastroficznych"