Największe kokosy z hazardu zbija państwo

Dawid Tokarz
opublikowano: 23-09-2008, 00:00

Zyski z hazardu czerpią nie tylko zajmujące się nim spółki, lecz także państwo. Apetyt fiskusa jest coraz większy.

Zyski z hazardu czerpią nie tylko zajmujące się nim spółki, lecz także państwo. Apetyt fiskusa jest coraz większy.

W tym roku na hazard Polacy wydadzą 17 mld zł. Rekordową kwotę zainkasuje też fiskus. W 2007 r. tylko z tytułu specjalnego, "branżowego" podatku od gier do fiskusa wpłynęło ponad 1,1 mld zł. Aż połowę z tego przypadło na państwowy Totalizator Sportowy.

Stosunkowo najmniej wpłacili liderujący rynkowi operatorzy automatów o niskich wygranych (zaledwie 155,3 mln zł). To dlatego poprzedni Sejm prawie jednogłośnie uchwalił ustawę, podnoszącą od 2008 r. podatek dla tej branży ze 125 do 180 EUR miesięcznie za automat. Skutek? Jest szansa, że w tym roku właściciele automatów wpłacą do fiskusa dwa razy więcej, czyli 310 mln zł. To także dzięki temu łączne wpływy z tytułu podatku od gier powinny sięgnąć aż 1,7 mld zł.

Drugim źródłem wpływów budżetowych są specjalne dopłaty na sport i kulturę, jakimi objęte są gry liczbowe i loterie Totalizatora Sportowego. W 2007 r. sięgnęły one 650 mln zł, a w tym powinny przynieść nawet 800 mln zł. To wszystko daje nadzieję, że budżet państwa z podatku od gier i dopłat w całym 2008 r. zainkasuje rekordowe 2,5 mld zł!

To nie zaspokaja jednak apetytu fiskusa. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, zakładający nałożenie także na prywatny hazard 10-procentowych dopłat, mających pomóc w sfinansowaniu budowy stadionów na EURO 2012. I choć nie tylko branża, ale też eksperci twierdzą, że dopłaty to pomysł absurdalny ze względu na niską rentowność sektora hazardowego i niewykonalny technicznie, resort finansów konsekwentnie go forsuje.

— Poważne wątpliwości zgłaszają jednak ministerstwa gospodarki, skarbu oraz wiceminister Zbigniew Derdziuk z kancelarii premiera. To dlatego gotowa nowelizacja nie może wejść pod obrady Komitetu Rady Ministrów — mówi nasz informator.

1,75

mld zł Tyle zainkasował fiskus od firm hazardowych z podatku od gier i specjalnych dopłat na sport i kulturę w rekordowym 2007 r...

2,5

mld zł ...a aż tyle branża hazardowa wpłaci do budżetu państwa w 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Największe kokosy z hazardu zbija państwo