Największy niebieski diament trafi na aukcję

opublikowano: 31-03-2016, 13:19

Największy niebieski diament zostanie zaoferowany na aukcji, którą 18 maja przeprowadzi oddział Christie w Genewie, informuje Bloomberg.

Ważący 14,62 karaty kamień to słynny „Oppenheimer Blue”, którego nazwa pochodzi od jego poprzedniego właściciela, sir Philipa Oppenheimera, którego rodzina przez 80 lat rządziła koncernem górniczym De Beers przed sprzedażą w 2012 r. za 5,1 mld USD 40 proc. udziałów na rzecz firmy Anglo American.

Oppenheimer Blue
Oppenheimer Blue
Bloomberg via Christie

Diament charakteryzuje się fantazyjnie żywą, barwą, najwyższą i najjaśniejszą możliwą dla niebieskiego odcienia. Eksperci szacują, że kamień może uzyskać na aukcji cenę od 38 do 45 mln USD.

W 2008 r. londyński jubiler Graff zapłacił 24,3 mln USD za równie intensywnie zabarwiony szaro-niebieski diament na aukcji w Christie. Dwa lata później ten sam jubiler ustanowił nowy rekord płacąc 45,6 mln USD za 24,78-karatowy różowy diament podczas aukcji w Sotheby’s. 

Z kolei w ubiegłym roku Joseph Lu, miliarder z Hongkongu wydał rekordowe 48,4 mln USD za 12,03-karatowy niebieski diament na licytacji w Sotheby’s w Genewie. 

Obecna sprzedaż diamentu ‘Oppenheimer Blue” ma miejsce w okresie niezbyt udanym dla domów aukcyjnych w segmencie biżuterii. Zgodnie z danymi Euromonitor International, ich łączna sprzedaż spadła o 4 proc. w 2015 r. z 38,5 do 36,9 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane