Najwyższe indywidualne nagrody 2012 r.

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2013, 08:06

Osiem i pół miliona dolarów to najwyższa indywidualna nagroda wypłacona w 2012 roku.

Otrzymał ją Amerykanin Greg Merson za wygranie turnieju pokera w Las Vegas. Czołową dziesiątkę zamyka także pokerzysta, a jest w niej czworo tenisistów, trzech dżokejów i bokser.

"Choć media, biznesmeni i politycy od wielu miesięcy mówią o kryzysie, to spoglądając na zarobki sportowców i pule nagród w zawodach, można odnieść wrażenie, że żyjemy w czasach boomu gospodarczego. Łączna wartość głównych nagród 10 najbardziej kasowych indywidualnych wydarzeń sportowych minionego roku to prawie 44 miliony dolarów" - powiedział PAP Mateusz Litewski z Agencji PR Grayling, który prześledził zarobki zawodników we wszystkich dyscyplinach.

Za Mersonem kolejne trzy miejsca przypadły dżokejom, którzy otrzymali odpowiednio sześć, pięć i trzy miliony dolarów. Piąty jest Meksykanin Juan Manuel Marquez. Za walkę z Filipińczykiem Mannym Pacquiao o pas organizacji WBO dla najlepszego boksera dekady w wadze półśredniej wzbogacił się o 3 mln USD.

Następne pozycje zajmują tenisiści. Na szóstej ex aequo jest Serb Novak Djokovic i Białorusinka Wiktoria Azarenka. Za zwycięstwo w Australian Open na kortach w Melbourne zarobili po 2,3 mln USD. Za nimi są Szkot Andy Murray z kwotą 1,9 mln dolarów za wygranie US Open w Nowym Jorku oraz z niewiele mniejszą Szwajcar Roger Federer, triumfator wimbledońskiej imprezy.

Czołową dziesiątkę zamyka pokerzysta amator. Nowojorski makler John Dibella zainkasował na Bahamach prawie 1,8 miliona USD za zwycięstwo w The PokerStars Caribbean Adventure Main Event.

Największy bonus w minionym roku otrzymał golfista Brand Snedeker. Amerykanin uzyskał najwięcej punktów w czterech startach w play off FedexCup, czyli części zawodowej ligi PGA Tour. Poza klasycznymi rozgrywkami PGA Tour, jesienią są Playoffy - cztery turnieje dla najlepszych 125 zawodników. Ten, który zbierze najwięcej punktów otrzymuje 10 mln USD.

Dziesięć najwyższych nagród w sporcie indywidualnym w roku 2012 (w dolarach):

8 531 853 - Greg Merson (USA); World Series, Las Vegas (najbogatszy na świecie turniej pokera)

6 000 000 - Mickael Barzalona (Francja) na koniu Monterosso; Dubai World Cup (wyścigi konne)

5 000 000 - Brian Hernandez Jr.(USA) na koniu Fort Larned; Breeder’s Cup Santa Anita, Kalifornia (wyścigi konne)

3 125 000 - Yaunari Iwata (Japonia) na koniu Filly Gentildonna; Japan Cup, Tokio (wyścigi konne)

3 000 000 - Juan Manuel Marquez (Meksyk), pas organizacji WBO dla najlepszego boksera dekady w wadze

półśredniej (w Las Vegas pokonał Filipińczyka Manny’ego Pacquiao)

2 300 000 - Novak Djokovic (Serbia), zwycięzca tenisowego turnieju Australian Open w Melbourne

2 300 000 - Wiktoria Azarenka (Białoruś), triumfatorka tenisowego turnieju Australian Open w Melbourne

1 900 000 - Andy Murray (W.Brytania), zwycięzca tenisowego turnieju US Open w Nowym Jorku

1 850 000 - Roger Federer (Szwajcaria), triumfator tenisowego turnieju w Wimbledonie

1 775 000 - John Dibella (USA), wygrał The PokerStars Caribbean Adventure na wyspie Paradise (Bahamy)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane