Najwyższy czas na reformę

Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres
opublikowano: 22-07-2008, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) apeluje do rządu, a szczególnie do ministra pracy i polityki społecznej oraz do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w kierunku kompleksowej reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Z niepokojem obserwujemy sposób finansowania Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poprzez dotację z budżetu państwa, wynoszącą obecnie blisko 16 mld zł. Składki wpłacane przez rolników wystarczają na pokrycie jedynie niewielkiej części wypłacanych przez KRUS świadczeń.

Naszym zdaniem, należy zlikwidować KRUS i uzależnić wysokości składek rolników od ich dochodów, tak jak w przypadku pozostałej części społeczeństwa. Według ekspertów KIG, rezerwy w budżecie, które powstałyby z ograniczenia corocznych dopłat budżetowych do KRUS, powinny zostać przekazane — na przykład na rzecz ochrony zdrowia czy też aktywnego wsparcia osób ubogich z terenów wiejskich. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych rolników powinna więc nie tylko uzdrowić finanse publiczne, ale również wzmocnić rozwój obszarów wiejskich.

Według Krajowej Izby Gospodarczej wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych rolników mogłoby przebiegać etapami. Celem systemowej reformy powinno być podwyższenie poziomu składek opłacanych przez rolników prowadzących działalność gospodarczą do takiego wymiaru, jaki obowiązuje innych polskich przedsiębiorców.

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej,

wiceprezes Eurochambres

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu