Nałęczów, Nordkalk i Animex się rozbudują

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Trzej inwestorzy wydadzą w starachowickiej strefie prawie 230 mln zł. Do wakacji drugie tyle obiecają kolejni.

Trzy firmy chcą skorzystać ze zwolnień podatkowych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice. Największy projekt planuje Nałęczów-Zdrój, producent Cisowianki.

Marcin Perz, prezes SSE „Starachowice”, zapowiada, że w pierwszym półroczu spółka ściągnie tyle inwestycji, co przez cały ubiegły rok.
Fot. ARC

— Firma zainwestuje co najmniej 156 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 16 osób — mówi Marcin Perz, prezes strefy.

Nałęczów-Zdrój rozbuduje zakład w Drzewcach znajdującysię tuż obok Uzdrowiska Nałęczów. Powstaną nowe obiekty, a obecna infrastruktura zostanie zmodernizowana. Inwestycja zwiększy moce produkcyjne o 60 proc. Cisowianka to ścisła „wodna” krajowa czołówka — na podium obok niej znajdują się tylko wody światowych koncernów: Żywiec Zdrój należący do Danone oraz Nałęczowianka z portfela Nestle. Roczne wydatki Polaków na wodę butelkowaną przekraczają już 6 mld zł i z roku na rok rosną, zwiększa się też krajowa produkcja — w 2018 r. o ponad 18 proc., a rynek postrzegany jest jako perspektywiczny. Widać tu „nowych” graczy — inwestycje w sektor rozpoczął gigant sokowo-mrożonkowy, czyli Hortex, na razie poprzez przejęcie Jurajskiej.

Na kilku frontach

Drugi co do wielkości projekt w starachowickiej strefie, za 39 mln zł, zrealizuje Nordkalk, producent wyrobów na bazie kamienia wapiennego, stosowanych w przemysłach papierniczym, stalowym, drogowym, energetycznym, budowlanym, ochrony środowiska i rolniczym. Firma rozbuduje zakład w Wolicy — powstanie linia, która zwiększy moce produkcyjne nawozów wapniowych, rozbudowane zostaną także dotychczasowelinie. Nordkalk chce zwiększyć zatrudnienie o jedną osobę. Pod względem liczby pracowników wśród nowych inwestorów przoduje Animex. Firma zatrudni 104 osoby, gdy zrealizuje planowaną inwestycję, w której ramach wyda 32,89 mln zł, rozbudowując produkujący kiełbasę zakład w Starachowicach.

— Spółka planuje zrobotyzowanie procesu technologicznego produkcji, dzięki czemu zwiększy moce i podwyższy jakość wyrobów — mówi prezes strefy.

Animex, którego przychody w Polsce sięgają 5 mld zł, sporo ostatnio inwestował i przejmował. Czekał bardzo długo na zgodę na zakup Pini Polonii, czołowej ubojni trzody chlewnej, o obrotach sięgających 2,4 mld zł — otrzymał ją w listopadzie zeszłego roku. Ponadto, zgodnie z doniesieniami portalu leczyca. naszemiasto.pl, prowadził rekrutację do nowej wielkiej ubojni drobiu w gminie Daszyna, w której docelowo zatrudnienie ma znaleźć 1000 osób.

Dwa razy szybciej

Z nowymi decyzjami starachowicka strefa ma ich w tym roku na koncie cztery.

— Do lipca chcemy wydać 10 decyzji, w których firmy zadeklarują inwestycje za blisko 240 mln zł. W pierwszym półroczu osiągniemy wtedy poziom nakładów z 2018 r. — mówi Marcin Perz.

Starachowicka strefa wydała wówczas 14 zezwoleń i decyzji, w których firmy obiecały 500 mln zł inwestycji i stworzenie 340 miejsc pracy. Przejęciem 73 proc. udziałów w SSE Starachowice, należących do Inweststara z Grupy Zasada, zainteresowana jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Do końca marca powinna być gotowa wycena spółki, którą zajmuje się PwC. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Michalina Szczepańska

Polecane