Napięcia rynkowe najniższe od stycznia

Obawy inwestorów przed pogorszeniem koniunktury osłabły do poziomów notowanych jeszcze przed początkiem korekty na giełdzie nowojorskiej, twierdzi Bank of America Merrill Lynch.

Obliczany przez instytucję indeks , który obrazuje obawy inwestorów z rynków wszystkich głównych klas aktywów, spadł najniżej od czterech miesięcy. Indeks odnotował skok w czasie wyprzedaży na giełdzie nowojorskiej z początku lutego, jednak od marca ani jednego tygodnia nie zakończył na plusie. Indeks nie tylko jest już poniżej wartości z momentu, gdy za oceanem rozpoczynała się korekta, ale także poniżej średniej z ostatnich 12 miesięcy.

Poprawa nastrojów inwestorów zbiegła się z lepszym zachowaniem głównych indeksów giełdy nowojorskiej. Od początku maja S&P500 odbił o 3,4 proc., wychodząc w skali tego roku na plus, a bazujący na oczekiwanej przez inwestorów zmienności wskaźnik VIX, czyli indeks strachu, stracił 20,6 proc., sięgając, podobnie jak GFSI Market Risk, bliskoczteromiesięcznych minimów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Napięcia rynkowe najniższe od stycznia