Napięcia rynkowe najniższe od stycznia

opublikowano: 14-05-2018, 18:09
aktualizacja: 14-05-2018, 18:15

Obawy inwestorów przed pogorszeniem koniunktury osłabły do poziomów notowanych jeszcze przed początkiem korekty na giełdzie nowojorskiej, twierdzi Bank of America Merrill Lynch.

Obliczany przez instytucję indeks , który obrazuje obawy inwestorów z rynków wszystkich głównych klas aktywów, spadł najniżej od czterech miesięcy. Indeks odnotował skok w czasie wyprzedaży na giełdzie nowojorskiej z początku lutego, jednak od marca ani jednego tygodnia nie zakończył na plusie. Indeks nie tylko jest już poniżej wartości z momentu, gdy za oceanem rozpoczynała się korekta, ale także poniżej średniej z ostatnich 12 miesięcy.

Poprawa nastrojów inwestorów zbiegła się z lepszym zachowaniem głównych indeksów giełdy nowojorskiej. Od początku maja S&P500 odbił o 3,4 proc., wychodząc w skali tego roku na plus, a bazujący na oczekiwanej przez inwestorów zmienności wskaźnik VIX, czyli indeks strachu, stracił 20,6 proc., sięgając, podobnie jak GFSI Market Risk, bliskoczteromiesięcznych minimów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu