Napływy do funduszy emerging markets ominęły Polskę

Choć ubiegły tydzień był 10. z rzędu tygodniem napływu kapitałów do amerykańskich funduszy ETF opartych na aktywach z rynków wschodzących, to jednak strumień płynący do polskich aktywów wyraźnie wysychał, oblicza agencja Bloomberg.

W ubiegłym tygodniu napływy do notowanych w USA funduszy opartych na polskich akcjach i obligacjach zmniejszyły się o 42 proc., do 10,1 mln USD. To jeden z najsłabszych wyników wśród funduszy ETF opartych na aktywach z poszczególnych rynków wschodzących. Jako grupa odnotowały one w ubiegłym tygodniu 10. z rzędu tydzień napływów, choć ich dynamika spowolniła o 6,7 proc.

Najbardziej, bo aż dziesięciokrotnie, wzrosły napływy do funduszy ETF akcji oraz obligacji brazylijskich. Główny indeks giełdy w Sao Paulo Bovespa utrzymuje się tuż pod 10-miesięcznym szczytem, wspierany przez nadzieje, że procedura impeachmentu wobec prezydent Dilmy Rousseff doprowadzi do powołania zdolnego do przeprowadzenia reform rządu. O 671 proc. wzrosły napływy do funduszy aktywów południowokoreańskich, a o 480 proc. – do funduszy opartych na aktywach ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Głęboko pod kreskę spadły natomiast przepływy do i z funduszy aktywów rosyjskich. Wycofano z nich 47 mln USD.

Fot. Bloomberg.
Fot. Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane