Napraw, nie wyrzucaj

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Kiedy zepsuje się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, wyrzucamy je ze względu na brak czasu i umiejętności naprawy.

Kiedy zepsuje się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, wyrzucamy je ze względu na brak czasu i umiejętności naprawy. Przedmioty, które mogłyby służyć dłużej, trafiają na składowiska odpadów. Pomóc może kawiarenka naprawcza. W Polsce są dwie.

Pierwsza powstała w Warszawie z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Druga za kilka dni rozpocznie działalność w Katowicach. Pomysłodawcą w tym przypadku jest Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Na świecie działa już prawie 1500 takich placówek zarejestrowanych w Repair Cafe International.

Pomysł zawiera ideę twórczego budowania więzi wśród społeczności lokalnych, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców i zasad Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Wolontariusze — eksperci w swoich dziedzinach — pomagają i uczą, jak naprawiać różne przedmioty. Począwszy od elektroniki, biżuterii, ubrań, aż do komputerów czy rowerów. Z porad i napraw mieszkańcy mogą korzystać bezpłatnie, w miłej atmosferze, przy kawie i ciastku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane