Narodowy fundusz blokuje Autostrade

Maria Trepińska
opublikowano: 21-12-2006, 00:00

Walne Stalexportu przerwano do 27 grudnia. Dopiero wtedy zapadną kluczowe decyzje dla włoskiego inwestora.

Najwyraźniej ostro gra NFOŚiGW.

Walne katowickiego Stalexportu, spółki specjalizującej się w działalności autostradowej i stalowej, miało burzliwy przebieg. Trzy razy ogłaszano przerwę. Po czterech godzinach dyskusji wszyscy akcjonariusze zgodnie głosowali za ogłoszeniem przerwy do 27 grudnia, do 16.00 Najważniejszym punktem obrad był projekt uchwały nowej emisji akcji adresowanej wyłącznie do włoskiego inwestora śląskiej firmy — Autostrade, która w lipcu objęła 21,6 proc. akcji. To na jej wniosek zarząd Stalexportu, którym tymczasowo kieruje Mieczysław Skołożyński, zwołał walne. Włosi liczyli, że akcjonariusze zgodzą się na objęcie emisji po 2 zł za akcję, przy obecnym kursie ponad 3,5 zł.

Punktem zapalnym była cena akcji. Najpierw przedstawiciel PKO BP zaproponował, aby Włosi nabyli walory po 2,24 zł, czyli po tyle, po ile obejmowały akcje banku w konwersji za długi. Pełnomocnik Jarosława Matysiaka, drobnego akcjonariusza, podbił cenę do 2,50 zł. Następnie swoje oczekiwania przedstawiła reprezentantka skarbu państwa (ma około 3 proc. akcji) — około 3 zł. Kiedy miały być już głosowane po kolei cztery projekty cenowe, ogłoszono przerwę. W kuluarach pojawiła się informacja, że przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), będą przeciw emisji akcji adresowanej wyłącznie do Autostrade. Wtedy stało się jasne, że zagraniczny inwestor nie doszedł porozumienia z funduszem, co było konieczne, aby uchwała została przegłosowana. Powód? NFOŚiGW posiada ponad 11 proc. akcji Stalexportu, a do przyjęcia tej uchwały konieczne jest 80 proc. ważnych głosów na walnym. Zatem bez głosów funduszu nie mają szans.

Objęcie nowej emisji umożliwiłoby Włochom zwiększenie udziału w katowickiej firmie do ponad 50 proc. Dzisiaj przedstawiciele Autostrade i NFOŚiGW będą prowadzić negocjacje w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane