Narodziny po dziewięciu miesiącach

Maria Trepińska
19-10-2005, 00:00

Minister skarbu zdecydował o dokapitalizowaniu JSW akcjami dwóch koksowni za ponad 200 mln zł. I tak powstał holding.

Po prawie dziewięciomiesięcznych przymiarkach do utworzenia grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w końcu zapadły wiążące decyzje. Rząd w ostatnich dniach urzędowania zrealizował zapowiadane plany.

— Otrzymaliśmy pismo ministra skarbu, z którego wynika, że JSW zostanie dokapitalizowana akcjami dwóch koksowni — mówi Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego i Strategii Kapitałowej JSW.

Z dokumentu wynika, że JSW, która skupia pięć kopalń, otrzyma po 73 proc. akcji Zakładów Koksowniczych Wałbrzych oraz Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.

Biegły jeszcze analizuje

W związku z tym zarząd JSW, którym kieruje Leszek Jarno, złożył wniosek do sądu rejestrowego. Kapitał akcyjny węglowej spółki ma być podwyższony o ponad 200 mln zł, a skarb państwa w zamian za wniesienie aportem walorów koksowni otrzyma akcje JSW.

— Ostateczna kwota podwyższenia kapitału będzie znana po sprawdzeniu wyceny akcji przez biegłego wyznaczonego przez sąd — wyjaśnia dyrektor Łukaszczyk.

Zdecydowano też, że nie będzie to koncern, ale holding węglowo-koksowy.

— To oznacza, że koksownie zachowają osobowość prawną, natomiast uprawnienia właścicielskie zostały scedowane na JSW — dodaje Zygmunt Łukaszczyk.

Holding utworzą koksownie: Zabrze, Wałbrzych oraz Przyjaźń z Dąbrowy Górniczej. Obecnie JSW ma w tej ostatniej 88 proc. udziałów.

Czas na porządki

Po zakończeniu formalności związanych z przejmowaniem akcji zarząd JSW zamierza bacznie sprawdzić dotychczasową działalność koksowni, które wejdą w skład holdingu. Powodem jest to, że mają one np. udziały w spółkach usługowych, których działalność się dubluje. Ma też nastąpić koordynacja planów inwestycyjnych, zakupów i sprzedaży koksu. Zgodnie z programem rządu, obsługą handlową grupy ma zajmować się Polski Koks, w którym 51 proc. akcji ma JSW, po 24,5 proc. — koksownie Przyjaźń i Zdzieszowice należące do Mittal Steel Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Narodziny po dziewięciu miesiącach