Nasdaq cały czas radzi sobie świetnie

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 21-01-2021, 11:18

Inauguracja Joe Bidena była dla inwestorów pretekstem do ponownego kupowania akcji i w efekcie przełożyła się na wyrysowanie nowych szczytów na Wall Street.

Co ciekawe, największe - bo przeszło 2% wzrosty - mogliśmy zaobserwować w przypadku technologicznego Nasdaqa, który jeszcze niedawno radził sobie słabiej wraz z tym jak stało się jasne, że 46 prezydentem USA będzie Joe Biden. Ten bowiem planuje nałożyć większe obciążenia i regulacje na największe firmy. Jak widać po wczorajszym zachowaniu spółek technologicznych, nawet ta perspektywa nie będzie w stanie wytrącić ich z trendu wzrostowego. Kolejne wyniki amerykańskich spółek przebijają oczekiwania, co dodatkowo zaostrza apetyt wśród inwestorów na ryzyko. Dziś ze strony banków centralnych i EBC nie powinniśmy spodziewać się rewolucji, a rynek czeka już na jutrzejsze publikacje wstępnych danych PMI obrazujących jak globalna gospodarka radzi sobie na początku 2021 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dziś w centrum uwagi znajduje się szereg posiedzeń banków centralnych. Za nami już decyzje Banku Japonii czy Norges Banku, które przeszły bez większego echa. Bank Kanady wczoraj również pozostawił parametry polityki monetarnej w niezmienionym kształcie, niemniej jednak ze względu na trwający proces szczepień w bardziej optymistycznym tonie odniósł się do perspektyw gospodarczych, co umocniło notowania dolara kanadyjskiego. Mimo trwającego lockdownu obecnie nie jest czas na działania ze strony bankierów centralnych, a pałeczka znajduje się po stronie polityki fiskalnej. Christine Lagarde zakomunikowała ostatnio, że mimo wprowadzenia obostrzeń perspektywy odbicia gospodarczego w połowie roku pozostają aktualne, co nie wskazuje, aby EBC spieszył się z kolejnymi działaniami. W gronie G10 najlepiej radzą sobie dziś waluty antypodów. Dane z australijskiego rynku pracy za grudzień wypadły dziś nieco lepiej od prognoz, a stopa bezrobocia spadła do 6.6% z 6.8% przed miesiącem.

Na rynku surowcowym optymizm w przypadku ropy nieco przygasa wraz z pojawianiem się obaw o odbudowę popytu w 2021 roku. Miarodajne w tej kwestii będą jutrzejsze dane PMI. Złoto natomiast wychodzi powyżej 1850 USD za uncję, przy wczorajszych wzrostach cen akcji, co przypomina sytuację z 2020 roku, kiedy inwestorzy przy rosnących indeksach chcieli również posiadać w portfelach złoto. W środowisku szerokiej stymulacji fiskalnej i monetarnej oraz związanych z tym obaw dotyczących inflacji, złoto wciąż powinno radzić sobie dobrze.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane