Nasdaq już przy historycznych szczytach

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 08-04-2021, 17:59

Nastroje na rynkach są naprawdę bardzo dobre. Fed w środowych minutes pokazał, że nie widzi zbyt dużego problemu w obawach inflacyjnych, co utwierdza rynek, że polityka nie zmieni się przez długi czas. Indeksy znajdują się ponownie przy historycznych szczytach. Statystycznie kwiecień jest naprawdę bardzo dobrym miesiącem. Chociaż wyceny są bardzo wysokie, nadchodzący sezon wyników może wszystko zweryfikować.

Nasdaq, a konkretnie indeks skupiający 100 największych spółek z tej giełdy, znajduje się ok. 1% od historycznych szczytów. Inwestorzy z pewnością spoglądają na poziom 14 tysięcy punktów tak samo, jak jeszcze niedawno było to na indeksie S&P 500 przy poziomie 4000 punktów.

W czwartek na S& P 500 nowe historyczne poziomy i niewiele brakło do osiągnięcia 4100 punktów. Fed w minutes utwierdza rynek w przekonaniu, że inflacja o ile się pojawi, będzie jedynie przejściowa. Polityka monetarna powinna pozostać bez zmian, co przy ogromnym wsparciu fiskalnym powinno mieć pozytywne przełożenie na amerykańskie firmy. Skoro mieliśmy koniec kwartału, to lada moment można oczekiwać rozpoczęcia sezonu wyników. Przyjmuje się, że sezon startuje w najbliższą środę wraz z rozpoczęciem publikacji amerykańskich banków.

Jakie są oczekiwania co do wyników finansowych spółek z Wall Street za Q1 2021? Oczekuje się wzrostu zysków dla spółek z S&P500 na poziomie 23,8%, co będzie najwyższą dynamiką wzrostu od Q3 2018 roku. Z kolei sprzedaż ma wzrosnąć o 6,3% i ma to być teoretycznie najwyższy wzrost od Q1 2019. Niemniej może to nie być koniec solidnych wzrostów zysków, w szczególności, że niska baza miała miejsce przede wszystkim w II kwartale zeszłego roku. Niemniej wyniki finansowe pokażą, czy wysokie ceny są uzasadnione. Obecnie rejestrowane są naprawdę bardzo wysokie wyceny bazując na wskaźnika P/E czy P/S. Tak czy inaczej statystycznie kwiecień jest bardzo dobry dla indeksów z Wall Street. W ostatnich 100, 50 czy 20 latach indeks DJIA zyskiwał w zasadzie średnio po ok. 2%. Co więcej, z kwietniem pod względem statystyk może się liczyć tylko i wyłącznie listopad.

Indeksy nie wyglądają w czwartek bardzo dobrze, choć na zdecydowanej większości rynków widać wzrosty. DAX zyskał dzisiaj 0,25% i w zasadzie żaden z większych indeksów w Europie nie zyskał powyżej 1%. W przypadku Wall Street przed 18 polskiego czasu najwięcej zyskuje Nasdaq i jest to wzrost o 0,83%. Niestety dobre nastroje nie były obecne na polskim parkiecie. WIG20 traci 0,92% i zamyka się wyraźnie poniżej 2000 punktów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane