Nasdaq przebił poziom 9 tys. pkt

opublikowano: 26-12-2019, 22:09

Poświąteczna sesja, w czwartek amerykańskie giełdy pracowały już normalnie w przeciwieństwie do europejskich, znów stała pod znakiem przewagi strony popytowej, w rezultacie czego Wall Street odnotowała nowe rekordy.

 Informacją dnia bez wątpienia było przebicie po raz pierwszy w historii przez indeks spółek technologicznych Nasdaq Composite poziomu 9 tys. punktów. Chęć do zakupu akcji przez inwestorów miała jednak zdecydowanie szerszy charakter, wspierana przez nadzieje związane z umowa handlową Waszyngtonu z Pekinem oraz spekulacje związane z wynikami sprzedaży świątecznej.

Nasdaq
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

Mocno drożały udziały Amazona. Kurs największego internetowego detalisty rósł momentami o ponad 3,2 proc. po tym jak Mastercard przedstawił raport, zgodnie z którym w okresie świątecznym amerykańscy konsumenci wydali więcej na zakupu online, zaś segment e-commerce ustanowił nowy rekord sprzedaży. W efekcie sektor konsumenckich produktów i usług  uznaniowych, które są uważane przez konsumentów za nieistotne, ale pożądane, jeżeli ich dostępny dochód jest wystarczający na ich zakup należał do najmocniejszych spośród 11-tu wchodzących w skład indeksu S&P500. 

Zwyżka na parkietach miała też wsparcie ze strony danych z rynku pracy. Liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła mocniej niż oczekiwano, dowodząc siły i mocnych fundamentów tego segmentu rynku. 

Wyższe notowania ropy przełożyły się z kolei na aprecjacje kursów spółek energetyczno-paliwowych. Trzecią sesję z rzędu drożało natomiast złoto. Spadały natomiast rentowności amerykańskich obligacji. 

Na zamknięciu czwartkowej sesji indeks DJ IA rósł o 0,37 proc. Wskaźnik S&P500 drożał o 0,51 proc., zaś Nasdaq zyskiwał 0,78 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane