Nasdaq ustanowił nowy rekord

opublikowano: 08-01-2020, 22:27

S&P500 rósł na zamknięciu o 0,5 proc. Dow Jones kończył dzień zwyżką o 0,6 proc. Nasdaq osiągnął rekordową wartość na zamknięciu po wzroście o 0,7 proc. Indeks rynku technologicznego i S&P500 ustanowiły w środę także rekordy intraday.

Zobacz więcej

Nasdaq

ARC

Amerykańscy inwestorzy uwierzyli, że kryzys wywołany atakiem rakietowym w USA, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani, jest bliski końca. Stało się to po tym jak Teheran przeprowadził odwetowy atak na amerykańskie bazy w USA, ale nie zginął w nim żaden Amerykanin. Prezydent Donald Trump ogłosił, że Iran „wycofał się”, a z Teheranu także nadeszły sygnały sugerujące deeskalację konfliktu. Wywołało to odreagowanie w postaci zwiększonego popytu na aktywa o większym ryzyku, jak akcje, a także odejście od aktywów „bezpiecznych”, jak obligacje i złoto. Cena kruszcu spadła w środę pierwszy raz po dziesięciu wzrostach z rzędu. Wśród akcji największym popytem cieszyły się te z segmentów IT (1,0 proc.), ochrony zdrowia (0,7 proc.) i usług telekomunikacyjnych (0,65 proc.). Najgorzej na tle rynku wyglądały segmenty użyteczności publicznej (-0,02 proc.) i energii (-1,6 proc.). Ten drugi był ofiarą dużej przeceny ropy po tym jak drożała wcześniej w związku z obawami zakłócenia podaży surowca z Bliskiego Wschodu. Ostatecznie na zamknięciu rosło 9 z 11 głównych segmentów S&P500. Drożało 70 proc. akcji wchodzących w skład indeksu. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 21. Najmocniej rosły kursy ubezpieczyciela zdrowia UnitedHealth Group (2,1 proc.) oraz  operatorów kart płatniczych American Express i Visa (1,7 proc.). Najmocniej taniały akcje koncernu naftowego Exxon Mobil (-1,5 proc.), z powodu przeceny ropy, Boeinga (-1,75 proc.), po katastrofie maszyny jego produkcji w Iranie i Walgreens Boots Alliance (-5,8 proc.), po publikacji słabych wyników kwartalnych przez operatora sieci aptek. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy