Nasdaq wzrósł o 0,46 proc., co polepszyło nastroje za oceanem

Marek Druś
opublikowano: 01-08-2001, 00:00

Nasdaq wzrósł o 0,46 proc., co polepszyło nastroje za oceanem

Na amerykańskich giełdach panowały we wtorek mieszane nastroje. Wskaźniki nastrojów konsumentów i aktywności przemysłu spadły w lipcu bardziej niż tego się spodziewano. Z drugiej strony Departament Handlu poinformował o wzroście wydatków konsumpcyjnych.

Na NYSE drożały głównie akcje spółek uznanych za bezpieczne. W górę poszła cena udziałów spółek farmaceutycznych, Mercka i Pfizera. Od początku sesji drożały papiery koncernu tytoniowego Philip Morris. Poprawiła się również wycena akcji Hewlett-Packarda i Intela. Na rynku spółek technologicznych drożały głównie akcje producentów chipów. Zaskakująco duży wzrost kursu notowały w trakcie sesji udziały Cieny.

Wśród spółek, które informowały przed sesją o wynikach finansowych, spadł kurs akcji Verizon, operatora telefonii komórkowej. Spółka ostrzegła przed sesja, że prawdopodobnie nie zrealizuje tegorocznej prognozy przychodów i zysków. Spadkiem kursu zakończyły sesje udziały Lucent Technologies. Po raz trzeci w tym roku Standard&Poor's obniżył rating kredytowy długoterminowym papierom dłużnym spółki. Jak się szacuje, podniesie to jej roczny koszt kredytu o 14 mln USD.

Na europejskich giełdach panowały we wtorek dobre nastroje, których nie pogorszyły nawet wiadomości o pogorszeniu rezultatów Deutsche Telekom. Największa spółka telekomunikacyjna na Starym Kontynencie poinformowała, po pierwszym półroczu miała 400 mln EUR straty. Przesunięto także termin sprzedaży na rynku publicznym udziałów należącego do spółki operatora sieci komórkowej. Udziały DT staniały na giełdzie we Frankfurcie jako jedne z nielicznych wśród papierów z indeksu blue chipów DAX.

Nastroje niemieckich inwestorów poprawiła natomiast wiadomość o zdecydowanym wzroście zysków w drugim kwartale sieci handlowej Metro AG. Mimo słabych notowań Deutsche Telekom, w branży telekomunikacyjnej panowały niezłe nastroje.

W Londynie zdrożały akcje Marconiego, co było związane z pogłoską o możliwym złożeniu oferty przejęcia spółki przez Siemensa lub Alcatela, których akcje także zyskały na wartości.

Plotki o możliwym przejęciu pomogły w zdecydowanym wzroście ceny udziałów brytyjskiego Invensys. Akcje spółki sprzedawano w ubiegłym tygodniu po cenie notowanej dziewięć lat temu. Dużym wzrostem zakończyły sesję udziały największego brytyjskiego banku hipotecznego, Halifax. Choć spółka informowała o 13 proc. spadku zysku netto w pierwszym półroczu, inwestorzy uznali że większe znaczenie ma utrzymanie w tym samym okresie dynamiki wzrostu liczby nowych klientów banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu