Nasdaq z historycznym rekordem

PAP, DI
opublikowano: 06-06-2020, 01:06

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła bardzo mocne, ponad 2-proc. wzrosty głównych indeksów. Po danych z rynku pracy inwestorzy liczą na ożywienie gospodarcze.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 3,15 proc. i wyniósł 27 110,98 pkt. S&P 500 zwyżkował 2,62 proc. i wyniósł 3193,93 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 2,1 proc., do 9814,08 pkt. Od początku roku indeks ten jest na ponad dziewięcioprocentowym plusie.

Nasdaq
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

W całym mijającym tygodniu Dow Jones zyskał 6,8 proc., S&P 500 jest na blisko 5 proc. plusie, a Nasdaq Composite zyskał w tym tygodniu 3,4 proc.

Mocno rosły akcje linii lotniczych. United Airlines szedł w górę 17 proc., American Airlines 26 proc. (dzień wcześniej spółka ta zyskała ponad 40 proc.), Delta Air Lines 11 proc.

Akcje GAP spadały o 5 proc. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że strata na akcję wyniosła 2,51 USD wobec oczekiwanych 67 centów oczekiwanych przez rynek.

Broadcom rósł 5,5 proc., a zysk na akcję spółki wyniósł 5,14 USD, zgodnie z oczekiwaniami.

Notowania RH szły w górę o 2 proc. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 1,27 USD wobec oczekiwanych 81 centów.

"Rynek napędzany jest przekonaniem, że wszystko idzie dobrze, a ożywienie w drugiej połowie roku jest na horyzoncie. Ale najważniejsze pytanie brzmi, czy rynek wyprzedza fundamenty? Myślę, że na rynku jest miejsce na konsolidację" - powiedział Francois Savary, dyrektor ds. inwestycji w Prime Partners.

"Mieliśmy dzisiaj nieprawdopodobny dzień. Jedyna rzecz, która sprawia, że jestem nadal ostrożny to fakt, że ten niesamowity optymizm nie jest jeszcze poparty żadnymi wynikami spółek" - dodał JJ Kinahan, główny strateg rynkowy TD Ameritade.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 2,5 mln wobec oczekiwanej zniżki o 7,5 mln. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 13,3 proc., oczekiwano 19,1 proc. wobec 14,7 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 6,7 proc. rdr i spadły o 1 proc. mdm vs. konsensus +8,5 proc. i +1 proc.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła w maju o 3,1 mln, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 19,72 mln, po rewizji z 19,56 mln. Oczekiwano -6,75 mln.

"Odczyt pokazuje, że ożywienie w kształcie litery V w USA staje się coraz bardziej prawdopodobne" – ocenił Brendan McKenna, strateg FX w Wells Fargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane