NASK kupi laptopy obiecane szkołom

opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Chcąc zwiększyć zainteresowanie OSE, instytut ogłosił konkurs i wybrał szkoły, które otrzymają ponad 12 tys. laptopów.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to projekt publicznej sieci telekomunikacyjnej, która ma dać szkołom dostęp do szybkiego internetu (co najmniej 100 Mb/s). Operatorem sieci jest NASK Państwowy Instytut Badawczy (PIB). Na trzy projekty związane z OSE NASK PIB pozyskał ponad 500 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Pisaliśmy już, że harmonogram podłączania szkół do internetu złapał zadyszkę, co nie jest niczym nadzwyczajnym w tak dużych projektach. Żeby zachęcić szkoły do przyłączania się do OSE, NASK PIB ogłosił w sierpniu konkurs, w którym do wygrania było 800 tzw. mobilnych pracowni multimedialnych. Na jedną pracownię składa się 16 laptopów z punktem dostępowym do internetu.

Pzetarg wkrótce

Zgodnie z wynikami konkursu, które ogłoszono w ubiegłym tygodniu, laptopy trafią do 764 szkół. Oznacza to, że NASK powinien przekazać 12 224 laptopów. Obecnie przymierza się do ich zakupu.

— Najpierw ogłosiliśmy konkurs, by zachęcić szkoły. Żeby przyłączyć wszystkie, powinniśmy jak najszybciej mieć zgłoszenia, a szkoły różnie do tego podchodziły. Ustaliliśmy, że szkół będzie 764, przymierzamy się więc do ogłoszenia postępowania na pracownie. W trakcie tego roku szkolnego szkoły je dostaną — mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

NASK PIB na razie przeprowadził dialog techniczny. Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora instytutu i szef projektów administracyjno-edukacyjnych,zapowiedział, że przetarg ma ruszyć wkrótce.

— Najpierw zapewniliśmy sobie finansowanie. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że nie zakupimy tych pracowni. Przetarg ogłosimy w przyszłym tygodniu. Będzie to przetarg otwarty — powiedział Bartłomiej Klinger.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Biorąc pod uwagę procedurę przetargową, ewentualne odwołania wykonawców i dużą wartość zamówienia szacowaną na ponad 30 mln zł, założone terminy wydają się realne, ale dość wymagające. Konkurs miał przyspieszyć zainteresowanie szkół OSE. Obecnie do sieci podłączonych jest około 6,5 tys. szkół, z tego około połowa ma wykonane instalacje i uruchomione usługi OSE.

— Czekamy na dostarczenie sygnału przez operatorów telekomunikacyjnych dla drugiej połowy. Mamy pewien problem — niektórzy z nich się opóźniają. Podejmujemy działania, żeby się uniezależnić od niektórych — mówi minister. Planowane tymczasowe rozwiązanie to łącze LTE, jednak docelowo szkoły będą korzystać ze światłowodu.

Serce na Pradze

Zdaniem Marka Zagórskiego do końca roku do OSE ma być podłączonych 10-11 tys. szkół, a do końca przyszłego wszystkie,czyli około 25 tys. Według zapowiedzi NASK PIB z maja do końca roku miało być podłączonych do OSE 12 tys. szkół, a pierwotne założenia mówiły o 12,7 tys. szkół. W środę NASK SA należący do grupy NASK PIB zainaugurował działalność nowego data center o powierzchni 1 tys. m kw. na warszawskiej Pradze-Północ.

Znajduje się w nim węzeł centralny, czyli serce OSE. W przyszłości ma znaleźć się w nim system EZD RP oraz inne kluczowe systemy. NASK SA planuje też start w przetargu na chmurę publiczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu