NASK uruchomił radiowy dostęp do sieci w Katowicach

Polska Agencja Prasowa SA
17-01-2006, 12:24

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) uruchomiła w Katowicach i okolicach stację bazową radiowego systemu dostępu do sieci, w tym do internetu - poinformował NASK we wtorkowym komunikacie.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) uruchomiła w Katowicach i okolicach stację bazową radiowego systemu dostępu do sieci, w tym do internetu - poinformował NASK we wtorkowym komunikacie.

Umiejscowiona w Katowicach stacja, działająca na częstotliwościach 3,6-3,8 GHz, ma zasięg 30 kilometrów, co pozwala dostarczać sygnał także do okolicznych miast, jak np. Dąbrowy Górniczej, Jaworzna czy Tarnowskich Gór.

Stacja bazowa NASK nie działa w popularnym w ostatnim czasie systemie radiowym WiMAX, ale w innym - VectraStar - który pozwala na transmisję danych (dostęp do internetu czy sieci korporacyjnej), dźwięku (telefonia) i obrazu (wideokonferencje). 

We wrześniu ub.r. NASK uruchomił pierwszą swoją stację bazową w Warszawie. Wtedy też przedstawiciele jednostki zapowiadali, że do końca 2005 roku NASK chce uruchomić kolejne stacje w Gdańsku, Gdyni i Katowicach, a w 2006 roku w następnych 8 miastach.

NASK jest pierwszym podmiotem, który zaczął komercyjne wykorzystywanie częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz. Oprócz niego, w dwóch przetargach zorganizowanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) te częstotliwości uzyskały Polska Telefonia Cyfrowa, spółka E-internets oraz Netia Globe i Netia Świat (spółki zależne od Netii).

NASK to państwowa jednostka badawczo-rozwojowa, która może prowadzić działalność komercyjną. Jest jednym z głównych operatorów sieci transmisji danych w Polsce, zapewniając dostęp do internetu na terenie całego kraju. Pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NASK uruchomił radiowy dostęp do sieci w Katowicach