Nastroje eksporterów są nadal złe

Małgorzata Birnbaum
29-06-2001, 00:00

Nastroje eksporterów są nadal złe

Złoty utrzymuje wysoki kurs po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o redukcji stóp procentowych o 150 punktów bazowych. Wczoraj kurs dolara wahał się w granicach 3,943- -3,965 zł, a euro utrzymywało się na poziomie 3,37 zł. Eksporterzy są zaniepokojeni. Ich zdaniem opłacalność eksportu zapewnia kurs dolara na poziomie 4,40 zł.

Redukcję stóp, której skala zaskoczyła analityków, polscy eksporterzy określili jako kosmetyczną. Klub Eksportera przy Izbie Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych postuluje zmianę polityki kursowej, która gwarantowałaby opłacalność polskiego eksportu. Przedstawiciele klubu chcieliby, by kurs złotego wrócił do wartości sprzed dwóch lat. Za dolara płacono wówczas 4,40 zł, a za markę 2,20 zł. Polscy przedsiębiorcy przypominają, że wzrost gospodarczy wynosił wtedy ponad 5 proc.

Eksporterzy twierdzą, że poprawa ich sytuacji byłaby bardzo korzystna dla budżetu państwa. Z wyliczeń klubu wynika, że wzrost kursu dolara o 10 proc. przy skali eksportu z 2000 r. może wygenerować dodatkowy wpływ do państwowej kasy rzędu 1,9 mld zł. Wszystko wskazuje jednak na to, że polscy przedsiębiorcy jeszcze długo nie będą mieli powodów do zadowolenia. Większość analityków przewiduje, że nie będzie dalszych redukcji w tym roku, a to oznacza, że kurs złotego może nadal utrzymać się na wysokim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nastroje eksporterów są nadal złe