Czytasz dzięki

Nauczyciele mogą rozsadzić budżet

DI, PAP
opublikowano: 29-04-2011, 07:15

7-procentową podwyżkę pensji do 2012 r. pracownicy oświaty mają już zagwarantowaną, teraz chcą 10 proc. - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Wzrost płac dla nauczycieli może oznaczać katastrofę dla naszego budżetu. Polska zobowiązała się w Brukseli obniżyć w przyszłym roku deficyt z 7,9 do 2,9 proc. PKB.

Jednak gwarancja podwyżki o 7 proc. już pracownikom oświaty nie wystarcza. Chcą negocjować kolejne dwie, każda po 5 proc. Gdyby tak się stało, zostałaby zrealizowana w całości obietnica poprawy płac w oświacie. Jednak może to spowodować kolejne żądania innych grup zawodowych.

Wśród następnych, potencjalnych dodatkowych obciążeń budżetu są min. zasiłki rodzinne, płace służb mundurowych, środki na zwalczanie bezrobocia i dopłaty do składek pracujących rolników. Już w drugiej połowie przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze przymiarki do opracowania założeń przyszłorocznego podziału państwowej kasy.

Po 7-procentowej podwyżce, średnia płaca nauczyciela mianowanego wyniesie 4 033 zł, a dyplomowanego 5 153 zł. Te dwie grupy stanowią 80 proc. wszystkich pedagogów - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy