Nauka po dyplomie

Dorota Czerwińska
opublikowano: 29-07-2011, 00:00

Dyplom uczelni nie jest już finałem ścieżki edukacyjnej, lecz przepustką do dalszego kształcenia, na przykład podyplomowego.

Dzisiaj trzeba być coraz bardziej elastycznym zawodowo, aby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami rynku pracy

Dyplom uczelni nie jest już finałem ścieżki edukacyjnej, lecz przepustką do dalszego kształcenia, na przykład podyplomowego.

O konieczności ciągłego poszerzania przez pracowników kwalifikacji mówi się coraz częściej. Nawet, jeśli rozwija się karierę w jednej, wybranej dziedzinie. Najlepiej służą temu studia podyplomowe. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a uczelnie proponują coraz to nowe kierunki, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy.

Zarządzanie się przyda

Na przykład Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach proponuje nowości: Zarządzanie kapitałem intelektualnym przedsiębiorstwa albo Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej. Natomiast Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w nadchodzącym roku akademickim proponuje aż 10 nowych kierunków studiów podyplomowych, z czego pięć bezpośrednio związanych z biznesem i doradztwem zawodowym.

— Współpracując z wieloma praktykami, a także pozostając w kontakcie z absolwentami studiów podyplomowych, dowiadujemy się, jakie nowe kwalifikacje są pożądane na rynku pracy i jakich specjalistów szukają pracodawcy — przekonuje dr Zuzanna Smoleńska, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego SWPS.

Dodaje, że na podstawie takiej wiedzy SWPS przygotowała np. kierunki: Architektura informacji i badania użyteczności nowych technologii (dla projektantów, konsultantów i analityków pracujących w dziedzinie nowych technologii), Praktyka badań marketingowych i opinii społecznej (dla pracowników agencji badawczych i działów badań w firmach), Job-coaching — nowoczesne doradztwo zawodowe i profesjonalna aktywizacja zawodowa (dla doradców zawodowych z urzędów pracy i organizacji pozarządowych), Psychologia kreatywności w praktyce biznesowej (przygotowuje liderów zmian i innowacyjności w firmach poprzez zwiększanie ich kreatywności).

W katowickim Gallusie można wybierać spośród aż 16 podyplomowych nowości.

— Dwa ostatnie lata pokazały, że brakuje specjalistów od zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa informacji. Dlatego bardzo poszerzyliśmy podyplomową ofertę edukacyjną, wprowadzając m.in. Zarządzanie bezpieczeństwem w obszarach informacji — wskazuje Mariusz Kulawik z Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach (Gallus).

Studia te są przeznaczone dla osób, które zamierzają podjąć pracę w jednostkach organizacyjnych MSWiA, administracji publicznej albo już pracujących w firmach, w których istotna jest problematyka bezpieczeństwa. W ofercie podyplomowych nowości Gallus ma także Zarządzanie bezpieczeństwem w spedycji i transporcie, Zarządzanie bazą transportową w sytuacjach kryzysowych i Zarządzanie imprezami i obiektami sportowymi.

To, co potrzebne

Obfita jest również oferta Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Nowe kierunki to m.in. Akademia lobbingu, Studia dla doradców i pośredników finansowych, Studia fundraisingu i zarządzania w organizacji pozarządowej, Menedżer innowacji (dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego), Nowoczesne przedsiębiorstwo na rynku europejskim — warsztaty z zarządzania, Studia teorii i praktyki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR), Studia zarządzania ryzykiem w projektach, Zarządzanie biznesem rodzinnym.

— W tym roku jesteśmy szczególnie dumni z uruchomienia wraz z prestiżową uczelnią paryską HEC School of Management podyplomowych studiów Risk Management in International Business. Są przeznaczone dla osób, które zajmują się zawodowo zarządzaniem ryzykiem w międzynarodowym biznesie, w korporacjach i na globalnych rynkach finansowych — mówi Marcin Poznań, rzecznik SGH.

Zajęcia odbywają się w języku angielskim, a będą je prowadzili wykładowcy HEC School of Management i SGH. Absolwenci dostaną dyplomy obu uczelni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu