Genetycy chcą odtworzyć mamuty

PAP , DI
opublikowano: 16-09-2021, 13:21

Dzięki grantowi wysokości 15 mln USD naukowcy spróbują odtworzyć mamuty, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta.

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta jest omawiany już od ponad dekady, ale 13 września naukowcy poinformowali, że dofinansowanie w wysokości 15 mln USD pozwoli im na jego realizację.

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć wszechstronne komórki macierzyste, które będą mogły przekazywać mamucie DNA.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub będą donoszone przez słonicę surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat.

— Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno, nawet -40 st. C, który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut — powiedział w wywiadzie dla „Guardiana” George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów.

Profesor jest też współzałożycielem firmy Colossal, specjalizującej się w badaniach genetycznych, która zgromadziła fundusze na odtworzenie mamutów.

Naukowcy mają też nadzieję, że projekt ocali zagrożone słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze.

Nie wiadomo, czy słonie azjatyckie zechcą rozmnażać się z hybrydami.

— Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc — powiedział prof. Church.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane