Nawiąż kontakty z egipskim biznesem

  • Marta Bellon
07-05-2012, 00:00

Przedstawiciele egipskiego i polskiego biznesu spotkają się u Pracodawców RP, by porozmawiać na temat możliwości współpracy.

Przedsiębiorcy z Polski i Egiptu będą mieli szansę poznać się bliżej. Umożliwią to Pracodawcy RP, którzy organizują spotkanie biznesowe. Jego celem jest zapoznanie przedsiębiorców z obu krajów.

Odbędzie się ono 10 maja w siedzibie Pracodawców RP (ul. Brukselska 7, Warszawa), wezmą w nim udział firmy z branż: spożywczej, wydobywczej, odzieżowej i tekstylnej.

Partnerem wydarzenia jest Egipsko-Polskie Stowarzyszenie Biznesmenów — organizacja, skupiająca egipskie firmy współpracujące z Polską w sektorach: handlu, inwestycji i usług.

Zdaniem Pracodawców RP potencjał polsko-egipskiej współpracy gospodarczej jest niewykorzystany, a pobudzenie wymiany handlowej to szansa zarówno dla polskich przedsiębiorstw — Egipt jest nie tylko największym krajem arabskim, lecz także dynamicznie rozwijającą się gospodarką regionu, ale również przedsiębiorców z Egiptu.

Nawiązanie współpracy z Polską może korzystne wpływać na transformację systemową i liberalizację tamtejszej gospodarki. Jak podkreśla organizacja — polski rynek jest dla egipskich firm atrakcyjny, ze względu na jego pojemność i utrzymujący się duży popyt, a także wciąż w miarę atrakcyjne koszty pracy. — Przedsiębiorcy egipscy są szczególnie zainteresowani przemysłem rolno-spożywczym. Zależy im przede wszystkim na

nawiązaniu kontaktów z importerami, chcą bowiem eksportować do nas suszone owoce i warzywa oraz zioła. Są również zainteresowani importem warzyw i owoców, w szczególności jabłek i nasion ziemniaka. Polskę postrzegają też jako duży rynek zbytu dla dywanów czy wyrobów bawełnianych — wyjaśnia Patryk Tuczapski, specjalista ds. zagranicznych Pracodawców RP.

Eksport do Egiptu w ostatnich latach wyniósł ok. 200-270 mln USD, ale w wyniku ostatnich zawirowań politycznych nastąpił spadek dostaw na tamtejszy rynek. Import z Egiptu jest kilkakrotnie mniejszy — na poziomie 50-100 mln USD.

Od kiedy zaprzestano dostaw węgla z Polski do Egiptu, głównymi pozycjami w polskim eksporcie są: miedź, lampy i żarówki, armatura, produkty mineralne, kosmetyki i leki, nabiał i mięso, wyroby papiernicze.

W imporcie zaś dominują produkty mineralne, wyroby włókiennicze, tworzywa sztuczne, produkty rolne, nawozy mineralne, leki, wyroby z kamienia, ceramiki i szkła. Szansą na zacieśnienie współpracy gospodarczej jest przemysł wydobywczy — głównie eksploatacja złóż ropy naftowej i gazu.

Egipt dysponuje dużymi zasobami tych surowców, które stanowią niemal połowę łącznej wartości jego eksportu, a polskie firmy posiadają doświadczenie w ich wydobywaniu. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w spotkaniu organizowanym przez Pracodawców RP mogą zgłaszać się do Patryka Tuczapskiego (tel.: 22 518 87 32, e-mail: p.tuczapski@pracodawcyrp.pl).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nawiąż kontakty z egipskim biznesem