Nawis shortów umocni zwyżki euro

Duża ilość pozycji spekulacyjnych nastawionych na osłabienie euro może przyczynić się do kontynuacji odbicia notowań wspólnej waluty, zauważa agencja Bloomberg.

We wtorek notowania euro do dolara utrzymywały się tuż pod zanotowanym w poniedziałek trzymiesięcznym szczytem. Od dna z połowy sierpnia wspólna waluta zyskała już 4,2 proc., po tym jak w pół roku straciła od szczytu do dołka 10,0 proc. Odbicie napędzać może duża ilość krótkich pozycji utrzymywanych przez fundusze hedgingowe i innych dużych spekulantów. W tej grupie inwestorów od marca nieprzerwanie przeważają pozycje nastawione na przecenę wspólnej waluty, wynika z danych amerykańskiego regulatora CFTC, a to może oznaczać wzmożony popyt na euro, jeśli zdecydują się zamknąć pozycje.

O poprawie fundamentów wspólnej waluty świadczyć może zaostrzenie retoryki przedstawicieli EBC, przy jednocześnie oczekiwanym końcu skupu aktywów. W poniedziałek szef EBC Mario Draghi wskazał na „dość silny” wzrost inflacji, choć w ostatnim czasie nie pojawiły się w tej kwestii nowe dane. Inwestorzy, którzy do niedawna spodziewali się zaledwie jednej 25-punktowej podwyżki stóp instytucji w horyzoncie 24 miesięcy, rzucili się do dyskontowania poważniejszego zaostrzenia polityki. Obecnie w cenach jest już podwyżka stóp o 50 punktów.

- Mario Draghi mógł dojść do wniosku, że rynek nie zwraca uwagi na prognozy mówiące o wzroście inflacji bazowej. W miarę zbliżania się terminu zakończenia programu skupu aktywów, który EBC uzależniało od kształtowania się inflacji, należy oczekiwać coraz bardziej jastrzębiej retoryki – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Florian Hense, ekonomista banku Berenberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy