NBP: stopy nie spadną

Piotr Burza
opublikowano: 01-06-1999, 00:00

NBP: stopy nie spadną

BEZ ZMIAN: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes NBP zapowiada utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie. fot. ARC

Prawdopodobnie nadal będą rosnąć rentowności i spadać ceny polskich papierów wartościowych. Znacznie zwiększy to obsługę długu, jednocześnie narażając Skarb Państwa na większe wydatki.

Po redukcji stóp procentowych znacznie spadło oprocentowanie papierów dłużnych. Banki spodziewając się kolejnych redukcji rozbudowały nadmiernie swoje portfele.

Teraz, gdy krótkoterminowe depozyty oferują o wiele wyższą stopę zwrotu, przestało to być opłacalne. Tendencje sprzedaży na rynku papierów wartościowych podtrzymuje swymi wypowiedziami Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Narodowego Banku Polskiego. Oznaki paniki można było zauważyć po jej wcześniejszej wypowiedzi, w której poinformowała, że jeśli zostanie podniesiony planowany deficyt budżetowy, to bank centralny podniesie stopy procentowe.

Przebywająca w Szwajcarii Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes NBP, stwierdziła, że w najbliższym czasie nie widzi możliwości dalszej redukcji stóp procentowych. Argumentowała to sytuacją budżetu oraz wzrostem kredytów.

— Oszczędności ludności spadają, dlatego też dalsze redukcje stóp procentowych nie są obecnie celowe — powiedziała pani prezes.

Według prezes NBP, bank centralny myśli o pełnym uwolnieniu złotego, lecz decyzja ta musi być uzgodniona wcześniej z rządem. Obecnie polska waluta może się wahać w paśmie +/- 15 proc. od centralnego parytetu, ustalanego codziennie przez bank centralny. Uwolnienie polskiej waluty oraz utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie na pewno wpłynie na to, że Ministerstwo Finansów będzie musiało iść na coraz większe ustępstwa wobec inwestorów, odpuszczając coraz bardziej ceny papierów dłużnych, co spowoduje większe obciążenie budżetu. W ocenie ekspertów, rentowność 52-tygodniowych bonów skarbowych, która na wczorajszym przetargu podskoczyła do 12,27 proc., może nawet przekroczyć 12,50 proc.

Według MF, w maju osiągnięto 73 proc. planowanego na ten rok deficytu budżetowego. Informacja to wywołała niepokój wśród inwestorów, ponieważ tak wysoki deficyt odsuwa możliwość poluzowania polityki monetarnej.

Prezes NBP stwierdziła wczoraj, że nie ma wielkiej presji w związku z rosnącym deficytem na rachunku obrotów bieżących, ponieważ będzie on pokrywany z inwestycji bezpośrednich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: stopy nie spadną