NBP zdecydował o sprzedaży Telbanku spółce Tel-Energo

20-12-2002, 15:27

Zarząd NBP zdecydował w piątek o sprzedaniu 74-procentowego pakietu udziałów w Telbanku firmie Tel-Energo, powiedział agencji ISB członek zarządu NBP Tomasz Pasikowski.

„Zarząd NBP przyjął w piątek tekst umowy z Tel-Energo na sprzedaż 74% akcji Telbanku i zarekomendował podpisanie jej w poniedziałek” – powiedział ISB Pasikowski.

NBP przyznał 17 grudnia wyłączność dla Tel-Energo na negocjacje na zakup Telbanku. Na krótkiej liście znalazły się też fundusz Enterprise Investors, Netia Holdings i fundusz z grupy inwestycyjnej Bancroft.

By umowa została w poniedziałek podpisana, Tel-Energo musi jeszcze spełnić pewne warunki, powiedział Pasikowski, ale nie chciał ujawnić szczegółów.

Potem spółka musi jeszcze uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) i Ministerstwa Skarbu. Wtedy NBP otrzyma zapłatę i wyda akcje.

Według nieoficjalnych informacji, Tel-Energo zaoferowało 70 mln euro za cały pakiet Telbanku. Spółka jest zainteresowana kupnem pozostałych 26% udziałów w Telbanku, będących w rękach banków komercyjnych i Związku Banków Polskich. Pakietem 26% udziałów w Telbanku zarządza BRE Bank, który posiada 11,7% udziałów w spółce.

Andrzej Arendarski, prezes Tel-Energo, powiedział w tym tygodniu, że spółka może odkupić pozostały pakiet udziałów w Telbanku na przełomie 2002 i 2003 roku.

Inwestycje te Tel-Energo chce sfinansować z kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Zgodnie z ustawą o NBP, po 1 stycznia 2003 roku bank centralny nie będzie mógł mieć udziałów w spółkach, z wyjątkiem spółek prowadzących działalność usługową wyłącznie na rzecz instytucji finansowych i Skarbu Państwa. Dlatego NBP do końca 2002 roku musi sprzedać swoje udziały w Telbanku.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP zdecydował o sprzedaży Telbanku spółce Tel-Energo