NCBR obsypie grantami innowatorów

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

52 przedsiębiorców otrzyma unijne wsparcie na realizację projektów B+R z programu „szybka ścieżka”.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło konkurs z dotacjami dla drobnych graczy, którzy mają tzw. status Seal of Excellence. To znak jakości przyznawany przez Komisję Europejską projektom obejmującym przełomowe innowacje. Dotacje pochodzą z „szybkiej ścieżki”, czyli poddziałania 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój. Budżet konkursu to 50 mln zł. Do rządowej agencji wpłynęło 13 wniosków. Ostatecznie NCBR dofinansuje 11 przedsięwzięć kwotą 33,4 mln zł.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty musieli zadbać o to, aby ich projekty wpisywały się w co najmniej jedną krajową inteligentną specjalizację i nie były wcześniej oceniane w innych naborach NCBR.

Warto podkreślić, że w tym konkursie dosyć łatwo było zdobyć dotację. Uczestniczą w nim przedsiębiorcy, których przedsięwzięcia są wysoce innowacyjne, a jednocześnie potwierdzone europejskim certyfikatem. Firmy muszą jedynie spełnić kryteria dostępu i dostosować się do wymogów pomocy publicznej.

Wysokość dofinansowania w tym naborze jest uzależniona od wielkości firmy i rodzaju prac badawczych. Na badania przemysłowe mała firma może dostać wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a na prace rozwojowe — do 60 proc.

NCBR rozstrzygnęło również inny konkurs z „szybkiej ścieżki” — przeznaczony dla firm MŚP, które chcą wprowadzać na rynek nowe produkty lub usługi będące wynikiem przeprowadzonych działań B+R. W puli jest 1 mld zł. Do rządowej agencji wpłynęły 92 wnioski, z czego 41 uzyska dofinansowanie o łącznej wartości prawie 562 mln zł.

Szanse na dotacje miały tylko innowacyjne przedsięwzięcia wpisujące się w strategię rozwoju firm i bazujące na pracach badawczo-rozwojowych. NCBR podkreśla, że stawia na projekty opłacalne, których rezultaty są przełomowe dla danej branży.

Sprawdź program "Research&Innovation Forum", 13-14.11.2018, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy