Czytasz dzięki

Negocjacje skończone, ruszy budowa

MAB
opublikowano: 17-07-2007, 00:00

Po latach negocjacji władze Szczecina dogadały się z niemieckim ECE. Rezultatem będzie budowa dwóch ważnych dla miasta obiektów.

Po latach negocjacji władze Szczecina dogadały się z niemieckim ECE. Rezultatem będzie budowa dwóch ważnych dla miasta obiektów.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podpisał z Janem Dębskim, prezesem firmy ECE Projektmanagement Polska, aneks do umowy zawartej w 2002 r. Dzięki temu w Szczecinie powstanie nowa siedziba Teatru Lalek Pleciuga oraz nowoczesna galeria handlowa.

Cztery pieczenie

Według prezydenta miasta, realizacja inwestycji ECE po pierwsze doprowadzi do rewitalizacji znacznego obszaru centrum. Po drugie, umożliwi wybudowanie w krótkim czasie siedziby ważnej placówki kulturalnej. Po trzecie, pozwoli uzyskać znaczne środki finansowe, które zasilą budżet Szczecina, i wreszcie po czwarte, wskaże partnerom model współpracy z władzami samorządowymi.

Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się w roku 2002 i zakończyły podpisaniem umowy. Kontynuowano je jednak przez kolejne 4 lata. W tym czasie zawarto kilka aneksów, które według Piotra Krzystka, nie zabezpieczały dostatecznie interesów miasta. Dlatego na początku obecnej kadencji rozpoczęto ich renegocjację.

Najpierw teatr

Jako pierwsza powstanie nowa siedziba teatru Pleciuga. Budowa ma potrwać najwyżej rok i będzie w całości sfinansowana przez ECE. Dodatkowo firma ma przeznaczyć na cele kulturalne 500 tys. zł.

Galeria handlowa powstanie w centrum Szczecina, w kwartale ograniczonym ulicami: Niepodległości, Obrońców Stalingradu, św. Wojciecha. W tym miejscu do początku lat 80. stała znana restauracja Kaskada, którą zniszczył pożar. Od tego czasu atrakcyjny teren w śródmieściu nie był zagospodarowany.

Firma ECE zamierza go uporządkować i wybudować na nim nowoczesną galerię handlową z blisko 42 tys. mkw. powierzchni sprzedaży. Nazwa przyszłego centrum handlowego to Galeria Kaskada.

— Miasto do spółki zawiązanej z ECE wniesie aportem 12 działek o powierzchni około 1,2 ha. Realizacja budowy galerii, która potrwa 22 miesiące, rozpocznie się dopiero wtedy, gdy siedziba nowego teatru będzie bliska ukończenia. Po sfinalizowaniu inwestycji miasto odsprzeda swoje udziały na wolnym rynku. Prawo pierwokupu będzie mieć jednak ECE po najwyższej zaoferowanej cenie. Aneks reguluje również kwestie związane z przebudową układu drogowego wokół przyszłej galerii. Prace te przeprowadzi miasto, jednak partner gminy będzie je współfinansował do kwoty 8 mln zł. Firma ECE na własny koszt wykona także niezbędną dokumentację projektową — mówi prezydent Szczecina.

— Kaskada przywróci wielkomiejski charakter tej części miasta — poszerzy ofertę handlu, co jest korzystne dla mieszkańców i lokalnej gospodarki. Miasto wykorzystuje przy tym szansę, aby zapewnić nową siedzibę Teatrowi Lalek Pleciuga, ważnej instytucji kulturalnej Szczecina — dodaje Jan Dębski, prezes ECE Projektmanagement Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAB

Polecane