Nerwowe zakończenie tygodnia na Wall Street

opublikowano: 28-08-2015, 22:09

Piątek nie był zbyt udanym dniem dla inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach. Jedynie na rynku spółek technologicznych Nasdaq, przez całą sesję przeważały dobre nastroje.

Wśród spółek reprezentujących indeks blue chipów (DJ IA) oraz szerokiego rynku S&P500 dzień upływał przy naciskach strony podażowej. Szczególnie nerwowo zrobiło się po wystąpieniu Stanleya Fischera, wiceszefa Rezerwy Federalnej, który stwierdził, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych jest ciągle możliwa. Zaraz po komentarzu oficjela z Fed, zakłady odnośnie rychłego zaostrzenia polityki monetarnej, pokazały wzrost takiego prawdopodobieństwa do 35 proc. z 22 proc. sprzed tygodnia.

Wśród istotnych danych makro jakie w piątek napłynęły na rynek warto wymienić odczyty dotyczące dochodów i wydatków Amerykanów oraz poziom ich zaufania. 

Wydatki konsumentów wzrosły w lipcu o 0,3 proc., poinformował Departament Handlu. Ekonomiści oczekiwali 0,4 proc. zwyżki.

Dane za czerwiec zostały skorygowane w górę. Wydatki konsumentów wzrosły wówczas o 0,3 proc. Wcześniej szacowano, że o 0,2 proc.

Dochody osobiste wzrosły w lipcu o 0,4 proc. To ich czwarta zwyżka z rzędu.

Wynagrodzenia i płace wzrosły o 0,5 proc., najmocniej od listopada. Wyższe dochody w relacji do wydatków zwiększyły stopę oszczędności do 4,9 proc. W czerwcu wynosiła 4,7 proc.

Z kolei wskaźnik zaufania konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan spadł w sierpniu do 91,9 pkt z 93,1 w lipcu.

Osiem z 10 głównych sektorów z indeksu S&P500 notowało w piątek przecenę. Najmocniej, o ponad 1,5 proc. przeceniano papiery firm z segmentu użyteczności publicznej. Na północ podążały z kolei spółki z sektora energetycznego, w czym wspierała je czwartkowa, najmocniejsza dzienna od 2009 r. zwyżka cen ropy.

Na finiszu sesji indeks DJ IA stracił jednak symbolicznie, 0,07 proc. Wskaźnik S&P500 zyskał natomiast 0,06 proc. zaś technologiczny Nasdaq rósł o 0,32 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy