Nerwowe zamknięcie tygodnia na Wall Street

opublikowano: 14-09-2018, 22:09

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany indeksów.

Początkowo wydawało się, że na parkiecie dominować będzie strona popytowa, na co wskazywała zwyżka wskaźników. Jednak jeszcze przed połową dnia na parkiecie doszło do zmiany tendencji wywołanej spekulacjami i obawami związanymi z globalnym handlem. Wszystko przez doniesienia, że prezydent Donald Trump nadal chce wprowadzenia karnych taryf na chińskie produkty o wartości 200 mld USD.  

Na finiszu dwa spośród trzech głównych indeksów DJ IA i S&P500 zyskiwało po 0,03 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 0,05 proc.

Wśród najważniejszych danych makro jakie w piątek trafiły na rynek wymienić należy te o sprzedaży detalicznej, cenach importu i eksportu, produkcji przemysłowej i nastojach konsumentów. Część z nich niestety rozczarowała. Jak w przypadku wzrostu sprzedaży detalicznej, która w sierpniu wzrosła zaledwie o 0,1 proc. Tymczasem ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 0,3 proc. Negatywnie zaskoczył też odczyt cen eksportu, które zmniejszyły się o 0,1 proc. Z kolei ceny importu spadły o 0,6 proc. przy prognozie na poziomie -0,2 proc.

Zdecydowanie lepiej wypadł indeks Uniwersytetu Michigan, określający poziom zaufania konsumentów. Wzrósł on zdecydowanie mocniej niż oczekiwano 100,8 wobec 96,6 pkt. 

Zwyżkowała wycena papierów spółek energetycznych, które wspierała zwyżka cen ropy, której amerykańska odmiana WTI drożała o ponad 1 proc.

Słabe dane o sprzedaży detalicznej doprowadziły z kolei do przeceny spółek z segmentu handlu i dóbr szybkozbywalnych. Jak choćby w przypadku Walmartu, największej sieci supermarketów na świecie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu