Nerwowy koniec tygodnia na amerykańskich giełdach

opublikowano: 19-07-2019, 22:08

Piątkowa sesja na Wall Street nie miała spokojnego przebiegu i przypominała przeciąganie liny.

Zapowiadała się na bezproblemowe zwycięstwo strony popytowej. Jednak po obiecującym otwarciu nastroje powoli ulegały pogorszeniu, z uwagi na komentarze przedstawicieli Fed i doniesienia z Zatoki Perskiej, co doprowadziło do spadków indeksów. Relatywnie dobrze spośród trzech głównych wskaźników prezentował się – choć i on nie do końca - indeks rynku blue chipów Dow Jones IA wspierany drożejącymi walorami Microsoftu, po prezentacji dobrych wyników kwartalnych.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Oczekuje się obecnie, że zyski spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 wzrosły w okresie kwiecień-czerwiec o 1 proc. Wcześniejsze projekcje mówiły o możliwym ich niewielkim spadku. 

Na parkiecie zauważalne staje się wyczekiwanie inwestorów na decyzję amerykańskich władz monetarnych odnośnie redukcji stóp procentowych. O ile samo cięcie jest praktycznie przesądzone, o tyle pytaniem pozostaje skala redukcji. Obecnie do 43 proc. wzrosły szanse, że FOMC zdecyduje się na 50. punktową obniżkę. Tydzień wcześniej to prawdopodobieństwo oceniano na 23 proc.

Na rynek w trakcie sesji dotarły informacje wskazujące, że Rezerwa Federalna sygnalizuje „jedynie” 25 punktową obniżkę, co doprowadziło do wzrostu rentowności obligacji. Taki scenariusz zasugerował szef nowojorskiego oddziału Fed, John Williams. Z kolei James Bullard, kierujący oddziałem Fed z St. Louis stwierdził, że 50 punktowa obniżka byłaby w obecnej chwili „nadmierna”.

Na to nałożyły się doniesienia o przejęciu przez Iran brytyjskiego tankowca co jeszcze bardziej podgrzało nerwową atmosferę i zachęciło graczy do pozbywania się akcji. 

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,25 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tracił 0,62 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał o 0,74 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane