Nerwowy początek handlu na amerykańskich giełdach

WST
opublikowano: 28-01-2008, 15:44

Początek handlu na Wall Street przyniósł niewielki wzrost indeksu Dow Jones. Jednak szybko wskaźnik największych blue chipów zszedł pod kreskę jak ma to też miejsce w przypadku indeksu rynku technologicznego.

Rozpoczynający się właśnie tydzień na amerykańskich parkietach nie będzie należał do spokojnych. W dużej mierze będzie to „zasługą” danych makro i wtorkowo-środowego posiedzenia władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Dzisiaj o 16-tej czasu warszawskiego poznamy pierwszą z figur ekonomicznych.

Oczekiwania wobec danych z rynku nieruchomości nie są optymistyczne. Ekonomiści szacują, że sprzedaż nowych domów w grudniu spadła o 0,3 proc. do 645 tys. (w ujęciu rocznym). To najniższa wartość w okresie ostatnich 12 lat. W całym 2007 r. sprzedaż prawdopodobnie była najniższa od momentu jej rejestrowania czyli 1963 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, początek sesji nie jest dobry dla papierów największych koncernów paliwowych. Podaż i spadek wyceny tych walorów to następstwo obniżenia się cen ropy poniżej poziomu 90 USD za baryłkę. Pod kreską toczy się w średniej Dow Jones handel akcjami Exxon Mobil.

Na wartości tracą też spółki specjalizujące się w wydobywaniu i przerobie surowców z aluminiowym potentatem Alcoa na czele.

Wynikami kwartalnymi rozczarował Verizon Communications, drugi pod względem wielkości telekom w Stanach Zjednoczonych. Zysk spółki i jej przychody wzrosły nieznacznie będąc niższymi niż oczekiwali tego analitycy. Mniejsza od szacunków ekspertów okazała się również liczba subskrybentów telewizyjnych i internetowych. 

Nieco lepiej jest w przypadku giganta sektora restauracji fast food, McDolnalds. Firmie udało się wypracować zysk (bez uwzględnienia wpływów podatkowych) na akcję w kwocie 73 centów wobec 70 centów prognozy analityków. Jednak i tu dynamika zysku i przychodów sugeruje zachowanie ostrożności na przyszłość.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane