Nest Bank otworzył swoje API dla fintechów

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Bank uruchomił nowy system bankowości internetowej i mobilnej oparty o otwarte interfejsy integracyjne. Już teraz pod Nest Bank API swoje usługi podpięły polskie fintechy — SkyCash i FinanteQ, rozwija się też współpraca z InteliWISE. Bank zapowiada, że to dopiero początek i zaprasza kolejne podmioty do współpracy

Konto bankowe powinno być bezpiecznym i funkcjonalnym portfelem, zawsze dostępnym — przyjmując takie założenie Nest Bank zaczął 2 lata temu budować nowy kształt swojej bankowości elektronicznej. Podstawą zmiany była o wiele bardziej chęć zbliżenia się banku z jego usługami do klienta, niż tylko obowiązek dostosowania się do regulacji wynikających z dyrektywy PSD2.

Nasze doświadczenie jako instytucji finansowej i innowacyjne
pomysły fitnechów zaoferują klientom najlepsze user-experience. Będziemy
zapraszać do współpracy firmy, które tworzą proste i praktyczne rozwiązania w
odpowiedzi na konkretne potrzeby klientów. Będziemy też dynamicznie rozwijać
kolejne nowoczesne metody płatności. Dzięki temu zbudujemy bankowość, jakiej
oczekują klienci i z jakiej chętnie korzystają — bezpieczny i dostępny portfel
pełen rozwiązań wspierających rodziny i rodzinne firmy — mówi Bartosz Chytła,
pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.
Zobacz więcej

OTWARCI NA WSPÓŁPRACĘ:

Nasze doświadczenie jako instytucji finansowej i innowacyjne pomysły fitnechów zaoferują klientom najlepsze user-experience. Będziemy zapraszać do współpracy firmy, które tworzą proste i praktyczne rozwiązania w odpowiedzi na konkretne potrzeby klientów. Będziemy też dynamicznie rozwijać kolejne nowoczesne metody płatności. Dzięki temu zbudujemy bankowość, jakiej oczekują klienci i z jakiej chętnie korzystają — bezpieczny i dostępny portfel pełen rozwiązań wspierających rodziny i rodzinne firmy — mówi Bartosz Chytła, pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku. Fot. ARC

— Postanowiliśmy być wszędzie tam, gdzie jest nasz klient. Dlatego we współpracy z fintechami przebudowaliśmy całość działań banku w obszarze cyfrowym, zaczynając od architektury systemowej, technologii, przez procesy, aż do obszaru funkcjonalnego — mówi Małgorzata Adamczyk, head of electronic banking department w Nest Banku.

W ciągu minionych dwóch lat powstała platforma bankowości elektronicznej, która nie jest nakładką czerpiącą z systemów dotychczas użytkowanych przez bank, lecz całkowicie nową architekturą zapewniającą dużą wydajność, skalowalność i integrację z partnerami zewnętrznymi, a także dalszą rozbudowę.

— Mamy wiele pomysłów na rozwój naszej bankowości internetowej i mobilnej, ale nie chcemy się tylko do nich ograniczać. Jako pierwsi na polskim rynku udostępniamy aplikację zbudowaną od podstaw w duchu otwartej bankowości, z fintechami już połączonymi z nami poprzez Open API — mówi Bartosz Chytła pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.

Współpraca z fintechami

Na start Nest Bank wystawia interfejsy API i Sandbox do integracji z zewnętrznymi serwisami. Obecnie zawierają one podstawowe usługi informacyjne i płatnicze, które z czasem będą poszerzane o bardziej zaawansowane usługi. Niemniej już teraz zawierają takie innowacje, które poszerzają zakres tradycyjnych doświadczeń w korzystaniu z usług bankowych (user experience). Przykładem jest powiązanie popularnych aplikacji zakupowych (np. służących do zamawiania taksówki, zakupu biletów czy opłacenia parkingu) z kontem bankowym, co umożliwia klientom Nest Banku korzystanie z usług finansowych i płatniczych wszędzie tam, gdzie się znajdują i tego potrzebują.

— Innowacje bankowe powstają w interakcji z klientami i wynikają z odczytania ich potrzeb. Dlatego budując nową platformę Nest Banku nawiązaliśmy współpracę z fintechami — SkyCash, Finateq, Inteliwise — wskazuje Małgorzata Adamczyk.

— Przewaga fintechów nad bankami polega właśnie na tym, że ich pomysły powstają w kontakcie z użytkownikami i są bezpośrednią odpowiedzią na ich potrzeby — dodaje.

W zakresie płatności klient Nest Banku może korzystać z różnego typu zleceń płatniczych — przelewów krajowych, natychmiastowych, zagranicznych, SEPA, zleceń stałych czy z przyszłą datą realizacji. Może też realizować płatności na największych platformach e–commerce, w tym Allegro. Usługi płatnicze Nest Banku uzupełniają ponadto płatności mobilne Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay. W 2019 r. bank planuje udostępnić klientom płatności mobilne BLIK. Pierwszym partnerem Nest Banku w zakresie Open API jest właśnie SkyCash. Dzięki integracji usług banku z tym fintechem użytkownicy aplikacji SkyCash mogą dokonywać płatności za bilety komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe bezpośrednio z konta w Nest Banku, bez potrzeby dodawania kart lub zasilania zewnętrznego portfela w SkyCash.

— Nest Bank API posłużyło nam również do integracji z mobilnym portfelem fintechu Finanteq, z tym że tutaj aplikacje mCommerce osadziliśmy wewnątrz aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu można płacić za produkty i usługi dostępne na tej platformie bezpośrednio z konta w Nest Banku np. bilety do kina, pocztę kwiatową, bilety komunikacyjne, zamówienie taksówki i inne — tłumaczy Marcin Kusznier, mobile & internet banking w Nest Banku.

Nowe funkcjonalności

Na nowej platformie elektronicznej banku jego klienci otrzymują do dyspozycji funkcjonalności do zdalnej obsługi zarówno kredytów gotówkowych, jak i kart kredytowych w tym m.in. funkcjonalność zmiany limitów transakcyjnych, możliwość aktywacji karty, zastrzeżenia i zmiany PIN-u w pełni online. Za pośrednictwem platformy mogą też złożyć wniosek o kredyt, który będzie dalej procedowany zdalnie. Bank zapewnia klientom korzystającym z bankowości mobilnej darmowy Pakietem Powiadomień Bezpieczeństwa (SMS/e-mail), w skład którego wchodzą m.in. powiadomienia o nieudanym logowaniu do konta, zmianie metody autoryzacji, zmianie loginu, hasła, zablokowaniu lub odblokowaniu kanałów zdalnych, aktywacji aplikacji mobilnej, zmiany PIN-u, zmiany numeru telefonu, zmiany adresu e-mail, adresu korespondencyjnego, jak również informacje o płatnościach zrealizowanych za pośrednictwem aplikacji zewnętrznych współdziałających z Nest Bank API. Powiadomienia elektronicznie mogą opcjonalnie dotyczyć także wszystkich wpływów i obciążeń lub powyżej danej kwoty, o nowym wyciągu z konta, transakcjach odrzuconych lub oczekujących do zatwierdzenia itp.

— Korzystając z centrum kontaktu można m.in. wypełniać i wysyłać online dyspozycje, z których większość zostanie zrealizowana w trybie online. Z tego poziomu klient może też śledzić status danej dyspozycji. Dyspozycje wymagające dodatkowej jego uwagi, w tym odrzucone lub oczekujące na dodatkowe zatwierdzenie, są prezentowane na głównej stronie systemu po zalogowaniu. Z poziomu centrum kontaktu klient może też wysłać do banku zapytanie lub reklamację. Odpowiedź otrzyma zdalnie — opowiada Małgorzata Adamczyk.

Nowa platforma elektroniczna Nest Banku dopuszcza też otwieranie kont przez firmy z wieloosobową reprezentacją.

— Firma może nadać dostęp do rachunku wielu użytkownikom, a każdy z nich może otrzymać indywidualne uprawnienia do obsługi poszczególnych produktów i czynności transakcyjnych, np. wprowadzanie przelewów, autoryzacja przelewów — wskazuje Marcin Kusznier.

System umożliwia autoryzowanie przelewów przez więcej niż jedną osobę, np. osoba wprowadzająca przelewy może wysłać powiadomienie Push o operacji do swoich współpracowników, mających dostęp do rachunku. Taką autoryzację pozostałe osoby mogą podjąć zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak również z poziomu aplikacji mobilnej, dokańczając proces wysyłania przelewu. Na etapie pierwszego logowania nowy klient Nest Banku może przenieść odbiorców zdefiniowanych dotąd w systemie innego banku, z którego przenosi konto. W tym celu wystarczy zwykły wyciąg bankowy z konta lub historia konta w formacie PDF, który oferują wszystkie banki.

Zdalnie i w aplikacji

Nowy interfejs Nest Banku jest przejrzysty i czytelny. Podstawowe widoki bliskie są klasycznym układom — nieskomplikowane menu, tabelaryczna historia rachunku i proste formatki przelewów. Wszystko to dzięki zastosowaniu,opracowanej przez Google, konwencji material design i uwzględnieniu wyników badań fokusowych, które dowiodły, że klienci banków cenią sobie prostotę.

— Naszą platformę wyróżniają przede wszystkim technologia React JS, SPA i rozwiązania dostosowane do standardów Responsive Web Design. Udostępniamy na niej aplikację mobilną stworzoną dla smartfonów z systemami operacyjnymi Android i IOS, która umożliwia nam prezentowanie klientowi spersonalizowanych grafik oraz komunikatów — dodaje Marcin Kusznier.

Spersonalizowany przekaz adresowany do każdego klienta to pochodna integracji nowej platformy banku z systemem CRM. Nest Bank chce dalej poszerzać kontakt z klientem w reżimie real time marketing (RTM) za pomocą narzędzi analitycznych, które umożliwią mu bieżące usługiwanie klientowi po inteligentnemu rozpoznaniu jego aktualnej sytuacji i potrzeb. Logując się do systemu użytkownik zobaczy „dashbord”, czyli zagregowane dane dotyczące jego produktów w Nest Banku wraz z możliwością przejścia do poszczególnych grup produktowych z poziomu menu. Znajdzie tam także podstawowe dane jego konta (saldo, dostępne środki, informacje o wartości blokad z możliwością przejścia do szczegółów i zastosowania podstawowych lub zaawansowanych filtrów przeszukujących historię dotychczasowych operacji) oraz komunikaty i ostrzeżenia informujących o zdarzeniach wymagających jego uwagi, np. o operacjach odrzuconych i oczekujących na zatwierdzenie, wnioskach, itp. Użytkownik zdalnie dostępnego konta Nest Banku ma możliwość odkładania środków na planowane lub nieplanowane wydatki w „saszetkach”, z których każda może mieć swój indywidualny cel.

— Niegdyś nasze mamy i babcie dzieliły pensje w fizyczne koperty przypisując każdej kopercie konkretny cel wydatkowy. Umożliwiało to proste zarządzanie i kontrolę budżetu domowego. Saszetka może być traktowana jak tradycyjna „koperta”, ale w nowoczesnym, elektronicznym wydaniu — tłumaczy Małgorzata Adamczyk.

Weryfikacja wideo

Osobom zainteresowanym nową platformą e–bankowości Nest Bank udostępnia sprawne przejście, bez potrzeby fizycznej interakcji z bankiem.

— Nowe narzędzia usprawniające przechodzenie do Nest Banku planujemy wdrożyć już w 2019 r., w zgodzie z regulacjami europejskimi — zapowiada Marcin Kusznier.

— Jako pierwsi na rynku wdrożyliśmy wideo weryfikację tożsamości klienta połączoną z biometryczną weryfikacją jego danych i wizerunku. Dostrzegamy, że popularność tego procesu z miesiąca na miesiąc rośnie — dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy