Czytasz dzięki

Nestle chce mieć dziesiąty zakład

opublikowano: 14-12-2012, 00:00

Rządowa agencja szuka lokalizacji pod fabrykę międzynarodowego giganta

W 20. rocznicę działalności w Polsce wywodzący się ze Szwajcarii globalny koncern spożywczy Nestle może sprawić sobie ładny prezent. Z informacji „PB” wynika, że firma, która w Polsce ma dziewięć fabryk, w tym m.in. wyrobów kulinarnych, deserów, wody, odżywek dla dzieci i niemowląt, słodyczy, lodów czy płatków śniadaniowych, szuka miejsca pod inwestycję. Spółka myśli o lokalizacji w trójkącie Kalisz — Wrocław — Poznań. Rozważa też okolice Opola.

— Mieliśmy spotkanie. Szukamy działki dla firmy — przyznaje Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

— Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Polska wciąż jest na liście potencjalnych lokalizacji inwestycji dla Nestle, ale pod uwagę brane są także inne kraje — informuje Małgorzata Szlendak z Nestle Polska.

Podobno inwestor chciałby dostać grant na inwestycję. Jednak przemysł spożywczy nie jest na liście sektorów, które standardowo mogą się ubiegać o rządowe dotacje. Zgodnie z obecnymi przepisami firma musiałaby zainwestować aż 1 mld zł (z tej opcji skorzystał kilka lat temu koncern Cadbury), ale aż tyle nie zamierza wydać. Nestle nie zależy natomiast na zwolnieniach podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej. Żaden z zakładów nie jest objęty strefą, a nie byłoby to trudne, bo firma dużo w nich inwestuje.

Tylko w tym roku Nestle wydał 100 mln zł: 60 mln zł na rozbudowę zakładu w Kargowej, po 17 mln zł na fabryki w Rzeszowie (Gerber) i Kaliszu (Winiary). Firma realizuje też inwestycje w ochronę środowiska, które w latach 2012-14 przekroczą 16 mln zł. Od 2008 do 2011 Nestle wydał na ten cel 45 mln zł.

— Branża spożywcza jest jedyną odporną na kryzys. Sporo firm rozbudowuje lub buduje fabryki — mówi Joanna Bensz z firmy inżynieryjnej PM Group.

Przykładów nie brakuje. PM Group buduje w Oławie zakład dla amerykańskiego producenta wyrobów piekarniczych Bama Companies za 50 mln zł. W Strzegomiu powstaje za 110 mln zł zakład firmy FSB Piekarnie. Inter Europol Piekarnia Szwajcarska wyda ponad 50 mln zł na drugą piekarnię pod Warszawą. Wawel rozbudowuje za 40 mln zł zakład w Dobczycach.

OSI Food Solutions, dostawca hamburgerów dla McDonald’s, buduje w Ostródzie fabrykę za ponad 100 mln zł. Dan Cake Polonia zamierzawydać 55 mln zł na zakład chleba tostowego i bułeczek mlecznych w Chrzanowie. Nestle jest też producentem karmy dla zwierząt. To także segment, który się mocno rozwija. Łmeat Łuków zamierza w przyszłym roku zbudować zakład za kilkadziesiąt milionów złotych.

Pamiętajmy jednak, że Nestle jest też właścicielem 49 proc. akcji L’Oreal i 50 proc. akcji szwajcarskiej Galderma Pharma, więc potencjalnych kierunków inwestycji jest więcej. Jeśli już globalna firma inwestuje, to niemało. Tylko w tym roku ogłosiła, że wyda 300 mln CHF (ponad 1 mld zł) na zakład Nespresso w Szwajcarii, 60 mln CHF na fabrykę produktów marki Maggi w Rosji i 220 mln EUR na zakład kapsułek kawowych w Niemczech. Nestle zatrudnia w Polsce ponad 5,1 tys. osób.

Sprzedaż Nestle Polska wyniosła w ubiegłym roku 2,7 mld zł, a wszystkie firmy koncernu miały nad Wisłą sprzedaż na poziomie 3,7 mld zł. Polskie spółki wytwarzają ponad 1500 produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane