Nestmedic zapowiada fińskie otwarcie

opublikowano: 20-09-2018, 22:00

Spółka telemedyczna, która przed debiutem zapowiadała szybki rozwój zagraniczny, deklaruje, że jest blisko pierwszego dużego kontraktu.

Przed debiutem giełdowym przyszłość zawsze wygląda bardziej różowo niż po nim. Nestmedic, notowany na NewConnect od czerwca ubiegłego roku producent telemedycznego urządzenia Pregnabit, służącego do monitorowania czynności serca płodu, u progu giełdowej przygody zapowiadał szybką ekspansję. Spółka jesienią ubiegłego roku miała rozpocząć sprzedaż urządzeniaw prywatnych szpitalach i przychodniach w Polsce, a potem szybko wejść na rynki zagraniczne, poczynając od Niemiec.

Nestmedic, którego prezesem jest Patrycja Wizińska-Socha, kilka miesięcy po debiucie odwołał prognozy finansowe i generuje śladowe przychody, a jego kurs mocno spadł. Przedstawiciele spółki deklarują jednak, że wyciągnęli wnioski, a biznes zacznie się kręcić.
Wyświetl galerię [1/2]

Giełdowa lekcja:

Nestmedic, którego prezesem jest Patrycja Wizińska-Socha, kilka miesięcy po debiucie odwołał prognozy finansowe i generuje śladowe przychody, a jego kurs mocno spadł. Przedstawiciele spółki deklarują jednak, że wyciągnęli wnioski, a biznes zacznie się kręcić. Fot. Marek Wiśniewski

Testy urządzenia w szpitalach w Polsce i za granicą się jednak przedłużały, a kilka miesięcy po debiucie spółka odwołała wieloletnie prognozy finansowe, które tylko w 2018 r. zakładały 6 mln zł. W rzeczywistości w pierwszym półroczu tego roku przychody wyniosły 30 tys. zł, a strata netto sięgnęła prawie 2,4 mln zł.

— Spółka popełniła błąd, ale wyciągamy wnioski. Wdrożenia technologii telemedycznych i w Polsce, i w innych krajach trwają dłużej, niż początkowo oczekiwano. Po analizach wiemy też, że kolejność wchodzenia na rynki zagraniczne powinna być inna. Zmieniamy się, rozwijamy zespół od ekspansji międzynarodowej, jesteśmy też coraz bliżej ogłoszenia dużych kontraktów — mówi Konrad Kowalczuk, członek zarządu Nestmedika od czerwca tego roku, a wcześniej szef finansów innej spółki telemedycznej, Brastera.

Przedstawiciele spółki deklarują, że jest ona bliska komercyjnego wdrożenia produktu w Finlandii. Pod koniec sierpnia ogłosiła, że dwóch prywatnych inwestorów objęło za 1 mln zł nowe akcje, stanowiące 5,77 proc. kapitału zakładowego. Pozyskane pieniądze mają pozwolić na szersze prowadzenie pilotaży i zdobywanie klientów właśnie w krajach nordyckich.

— Finlandia stała się dla nas rynkiem numer jeden, jeśli chodzi o kolejność ekspansji. Po przeprowadzeniu pilotażowych testów urządzenia, które zostało wysoko ocenione, toczymywłaśnie zaawansowane rozmowy z miejscowym dystrybutorem i szpitalami. Umowę chcemy podpisać w czwartym kwartale. W tym roku liczba komercyjnie działających w Finlandii urządzeń nie będzie zapewne duża. Zaczniemy od referencyjnego szpitala, a potem stopniowo będziemy zwiększać skalę — mówi Konrad Kowalczuk.

Od ubiegłego roku spółka prowadziła też testy w Polsce, głównie w prywatnych sieciach klinik i gabinetach ginekologicznych. Spółka podaje, że w pierwszym półroczu przy pomocy jej urządzenia — udostępnianego lekarzom i pacjentkom w różnych modelach komercyjnych i testowych — przeprowadzono ponad 1,2 tys. badań.

— Udostępniliśmy w Polsce ponad 80 urządzeń. Mamy za sobą kilka małych wdrożeń, którymi ze względu na skalę nie chwaliliśmy się w giełdowych raportach bieżących. Rozmawiamy z dużymi, sieciowymi firmami z rynku ochrony zdrowia, które testowały Pregnabit — mówi Patrycja Wizińska-Socha, prezes i znacząca akcjonariuszka spółki.

W czwartek notowania spółki na NewConnect mocno skoczyły — przy obrotach wynoszących około 20 tys. zł kurs wzrósł o 8,3 proc., do 2,1 zł. To jednak nadal o 88 proc. mniej, niż za walory spółki płacono podczas debiutanckiej sesji w czerwcu ubiegłego roku, od czasu której kurs systematycznie spada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy