Netia idzie do szkoły

opublikowano: 15-03-2017, 22:00

Na mocy porozumienia z resortem cyfryzacji operator podłączy prawie 1000 szkół do światłowodów. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Inea.

Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jeszcze nie ma, ale już są dostawcy internetu, którzy zobowiązują się do podłączania szkół do światłowodów w ramach tej sieci. W środę, w asyście głównego akcjonariusza Zbigniewa Jakubasa, zrobiła to Netia, podpisując porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Na jego mocy telekom za własne pieniądze podłączy do światłowodów prawie 1000 szkół w całym kraju.

Tomasz Szopa

— Dzięki zawartemu dzisiaj porozumieniu uda się podłączyć szybkim łączem światłowodowym co czwartą szkołę, która jest obecnie de facto wykluczona cyfrowo — mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

W założeniu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma łączyć ponad 30 tys. szkół w kraju (działających w niespełna 20 tys. miejsc) i zapewniać im dostęp do internetu o przepustowośći co najmniej 100 Mb/s. Z szacunków ministerstwa wynika, że z takiej przepustowości korzysta dziś około 15 proc. szkół, resztę mają podłączać do światłowodów operatorzy telekomunikacyjni tak w ramach komercyjnych inwestycji, jak i Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, współfinansowanego przez Unię Europejską. To drugie tego rodzaju porozumienie, podpisane przez resort cyfryzacji. W lutym do podłączenia do szybkiego internetu 641 szkół w Wielkopolsce zobowiązała się poznańska kablówka Inea, której zarząd dobrze zna się z minister Anną Streżyńską — przed objęciem rządowej posady była ona bowiem prezesem spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, kontrolowanej przez Ineę.

Operator kablowy ma zrobić do końca września przyszłego roku budowę infrastruktury i sfinansować ją z własnych pieniędzy. Wybudowana przez Netię i Ineę sieć ma być dzierżawiona firmie, która zostanie wybrana operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Samo funkcjonowanie sieci ma być finansowane z budżetu państwa. Minister cyfryzacji zapowiedziała, że następnym dużym operatorem, z którym podpisze porozumienie w sprawie dociągania światłowodów do szkół, będzie Orange. Do współpracy mają być też zaproszeni mniejsi operatorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane