Netia kurczy się przed przejęciem

opublikowano: 01-03-2018, 22:00

Stacjonarny telekom, nad którym kontrolę ma przejąć Cyfrowy Polsat, zanotował spadek przychodów i zysków.

Brak złych wiadomości to dobre wiadomości. Telekomunikacyjna Netia, która w czwartek podała wyniki roczne, miała w 2017 r. 1,44 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk na poziomie EBITDA, po korektach o zdarzenia jednorazowe, spadł o 11 proc. — do niespełna 0,4 mld zł. Wyniki były w dużej mierze zbieżne z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez PAP.

Katarzyna Iwuć
Zobacz więcej

Katarzyna Iwuć Marek Wiśniewski

— Czwarty kwartał, naszym zdaniem, był udany. Oczywiście spadają nam przychody, ale głównie w segmencie usług głosowych i na sieci Orange, na której wypracowujemy niższe marże. Tempo spadków wyhamowało, a w tym roku celem jest to, by przychody już nie spadały na naszej sieci własnej, w której rozwój i modernizację inwestujemy — mówi Katarzyna Iwuć, prezes Netii.

W całym 2017 r. nakłady inwestycyjne Netii sięgnęły 281 mln zł i były o prawie 40 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Tylko na modernizację sieci docierającej do klientów indywidualnych przeznaczono 84 mln zł. Netia ma obecnie w zasięgu światłowodów około 300 tys. gospodarstw domowych. Na początku grudnia Cyfrowy Polsat kupił od powiązanych ze Zbigniewem Jakubasem spółek 31,76 proc. akcji Netii, płacąc za nie prawie 640 mln zł. Obecnie trwa wezwanie Cyfrowego Polsatu i kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka spółki Karswell na drugie tyle walorów telekomu. W lutym przedłużono je do 9 kwietnia, ale może zostać wydłużone nawet do końca maja, bo spółki czekają na zgodę urzędu antymonopolowego. Do zarządu Netii weszło już dwóch menedżerów kojarzonych z Cyfrowym Polsatem. Po publikacji wyników kurs Netii na warszawskiej giełdzie lekko spadał. W czwartek po południu za akcje płacono 5,30 zł. W wezwaniu Cyfrowy Polsat płaci za nie 5,77 zł.

— Uważam, że wyniki Netii w czwartym czy kolejnych kwartałach nie będą miały żadnego wpływu na kurs akcji spółki — na koniec dnia Cyfrowy Polsat zapłaci 5,77 zł za akcję, więc tyle są warte te papiery — mówił miesiąc temu Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Netia kurczy się przed przejęciem