Netia nie oparła się przecenie

Michał Śliwiński
09-05-2001, 00:00

Netia nie oparła się przecenie

Ze wszystkich dużych spółek z branży teleinformatycznej najmocniej spadkowy charakter wczorajszych notowań odczuła Netia. Po wczorajszej sesji jej walory zostały wycenione na 33,4 zł, notując spadek wartości o 9,73 proc.

Walory niezależnego operatora telefonii stacjonarnej jeszcze niedawno, podczas kwietniowej fali wzrostowej, zyskały ponad 40 proc. 4 kwietnia akcje Netii wyceniano na 29,2 zł. Szczyt wzrostów przypadł na 25 kwietnia. Wtedy akcje Netii na zamknięciu kosztowały 42,7 zł. W kwietniu akcje Netii należały do najbardziej płynnych na warszawskiej giełdzie. W ostatnim miesiącu średni wolumen obrotu papierami operatora telekomunikacyjnego wyniósł 53,771 tys.

Ostatnia deprecjacja akcji Netii nie jest spowodowana jedynie stratą netto, jaką spółka wykazała po pierwszym kwartale tego roku, ale również ogólnym złym klimatem dla przedsiębiorstw z sektora teleinformatycznego. Ponieważ walory Netii odznaczają się wyjątkowa wrażliwością na zmiany wartości indeksów, ich przeceny są dużo bardziej dotkliwe niż spadki całego rynku. Papiery te posiadają bowiem współczynnik beta wysokości 2,57 i jest to jeden z najwyższych wyników na GPW.

Spółka po I kwartale wykazała stratę netto 299 mln zł. To m.in. efekt kosztów obsługi zadłużenia spółki, które na koniec I kwartału wynosiło 3,4 mld zł zobowiązań długoterminowych. Spółka dokonała też odpisów aktualizujących finansowy majątek trwały oraz na tymczasową, trwałą utratę wartości majątku finansowego w postaci rezerw na pożyczki w wysokości 262,417 mln zł. Warto podkreślić, że w przypadku powrotu wzrostów na GPW z dużym prawdopodobieństwem można wskazać Netię jako jednego z liderów wzrostowej fali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Netia nie oparła się przecenie