Netia zapowiada cięcie kosztów

KL
opublikowano: 07-04-2009, 00:00

Telekom podwyższył prognozy. Będzie ostro oszczędzał. Na razie nie chce powiedzieć, na czym.

Telekom podwyższył prognozy. Będzie ostro oszczędzał. Na razie nie chce powiedzieć, na czym.

Netia w pierwszym kwartale poprawiła rentowność. Zarząd uznał, że wyniki są już wystarczające, by podwyższyć prognozy. Pomogły też efekty programu redukcji kosztów. Spółka podwyższyła więc prognozę EBITDA na 2009 r. do 290 mln zł z 260 mln zł, co oznacza wzrost o 70 proc. w stosunku do 2007 r. Prognozę EBITDA na 2009 r. z uwzględnieniem kosztów restrukturyzacji (25 mln zł) spółka zwiększyła do 265 mln zł z 260 mln zł.

— Około 20 mln zł to bardzo wyraźne efekty programu redukcji kosztów. Kolejne 10 mln zł wynika z widocznego trendu poprawy produktywności. Mamy za sobą bardzo dobry kwartał i widzimy pozytywny trend — mówi Mirosław Godlewski, prezes firmy.

Telekom nie podał szczegółów programu redukcji kosztów. Mają być przedstawione 7 maja, podczas publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał. Program obliczono na lata, a jego pełne efekty będzie widać od 2010 r. Oszczędności od tego roku sięgną 100 mln zł. W samym 2009 r. oszczędności z tytułu tzw. programu Profit sięgną 20 mln zł.

Spółka analizowała swoje koszty operacyjne w czwartym kwartale 2008 r. i pierwszym 2009 r.. Pomagała jej w tym firma doradcza McKinsey. Zbadano pięć obszarów: operacje sieciowe i IT (wewnętrzne i outsourcing), obsługę klienta, marketing i sprzedaż, funkcje wsparcia i zakupy (koszty operacyjne).

Mirosław Godlewski poinformował też, że już w tym roku w poszczególnych kwartałach Netia może mieć zysk netto. Jednak zysk netto za cały rok ma podać dopiero w 2010 r.

Netia nie wyklucza przejęć. Oprócz programu zakupów sieci ethernetowych zainteresowana jest większymi operatorami.

— W końcu 2008 r. dysponowaliśmy 200 mln zł gotówki i niewykorzystanym kredytem 375 mln zł. Trwają negocjacje z bankami, ile możemy wydać na ewentualne akwizycje. Na razie nie prowadzimy rozmów z dużymi operatorami. Jeśli jednak niektóre z tych firm zostaną wystawione na sprzedaż, możemy być zainteresowani — mówi Mirosław Godlewski.

W czwartek odbędzie się WZA Netii. Akcjonariusze zajmą się zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu z działalności spółki za 2008 r. Przewidziano też zmiany w radzie nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu