Netia zapowiada intensywne przejęcia, chce mieć 10 proc. rynku

12-06-2003, 19:38

Warszawa (PAP) - Netia SA chce aktywniej uczestniczyć w konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego, tak aby zwiększyć swój udział do co najmniej 10 proc. i odebrać część udziałów TP SA - poinformował PAP w czwartek prezes firmy, Wojciech Mądalski.

"Bardzo uważnie przyglądamy się wszystkim firmom telekomunikacyjnym, które są na sprzedaż. Nie wykluczamy żadnych zakupów, choć w przypadku spółek silnie zadłużonych wolelibyśmy, aby ich właściciele wcześniej rozwiązali problem długów" - powiedział PAP Mądalski po zakończeniu czwartkowego ZWZA spółki.

Prezes dodał, że celem Netii jest zwiększenie udziałów w krajowym rynku do co najmniej 10 proc. W segmencie klientów biznesowych spółka myśli o opanowaniu nawet 40 proc. rynku.

Netia ma nadzieję również na odebranie części rynku od najsilniejszego gracza, czyli TP SA.

Podczas walnego zgromadzenia Mądalski poinformował, że Netia poszukuje obecnie do kupna spółek, które koncentrują się na klientach indywidualnych. "Nie jest to do końca zgodne z naszą strategią, zakładającą zwiększanie przychodów z segmentu klientów biznesowych, ale interesujemy się tymi spółkami ze względu na posiadaną przez nie infrastrukturę" - powiedział Mądalski.

Ocenił, że infrastruktura ta stanowić może dobre uzupełnienie oferty Netii, poza tym można ją nabyć po cenach zdecydowanie niższych niż gdyby Netia musiała budować ją od podstaw.

Wśród potencjalnych zakupów Netii znajdują się m.in. Tel-Energo wraz z Telbankiem, NOM, Telefonia Dialog i El-Net.

Mądalski podtrzymał zapowiedzi podwojenia przychodów ze sprzedaży w ciągu pięciu lat oraz osiągnięcia marży EBITDA na poziomie 35 proc.

Prezes nie chciał mówić o prognozach wyniku netto. Poinformował jednak, że po zakończeniu procesu konsolidacji spółek zależnych Netia dokona jednorazowego odpisu nakładów na koncesje, poniesionych przez te spółki.

"Spowoduje to powstanie jednorazowej straty netto w wysokości około 600 mln zł. Zostanie ona w pewnym stopniu zrównoważona uwolnieniem 300 mln zł rezerw na zobowiązania z tytułu opłat koncesyjnych" - powiedział PAP Mądalski.

Rozwiązanie rezerw będzie możliwe, jeśli Ministerstwo Infrastruktury zdecyduje o konwersji zobowiązań koncesyjnych operatorów telefonii stacjonarnej. Według zapewnień ministerstwa, ma to nastąpić do końca czerwca.

Podczas czwartkowego ZWZA Netii obecni byli akcjonariusze reprezentujący niespełna 40 proc. kapitału spółki. Przeważały wśród nich zachodnie banki inwestycyjne i fundusze, m.in. J.P.Morgan, Parsimony Limited, Arvo Master Fund, Bank Julius Baer, Montpelier Global High Yield Fund, Sisu Capital Fund.

Akcje zarejestrowały również polskie fundusze, w tym Pioneer Pekao TFI i OFE PZU.

Przed kilkoma dniami o zakupie ponad 2 proc. akcji Netii poinformował Enterprise Investors. Część akcji odkupił on od Telii, która przed restrukturyzacją była strategicznym inwestorem Netii.

Zdaniem dyrektora finansowego Netii, Zbigniewa Łapińskiego, w akcjonariacie spółki zaczynają przeważać fundusze, które swoje zaangażowanie w Netię traktują jako inwestycję na co najmniej 2-3 lata.

"Powstała grupa akcjonariuszy z około 40-proc. udziałem w kapitale, która prawdopodobnie chce pozostać w Netii na dłużej. Pozwala to spokojniej planować rozwój spółki" - powiedział PAP Łapiński. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Netia zapowiada intensywne przejęcia, chce mieć 10 proc. rynku