Neumann poprawia polskie struktury

Agnieszka Ostojska
opublikowano: 29-09-2000, 00:00

Neumann poprawia polskie struktury

Rośnie znaczenie Internetu na rynku usług rekrutacyjnych

Holding Neumann specjalizujący się w doradztwie personalnym zmienia swoje polskie oblicze. Po zamknięciu Neumann Management Institute zamierza rozwijać się w zakresie doradztwa rekrutacyjnego.

Holding Neumann działa na rynku polskim od początku lat 90. i zajmuje się doradztwem personalnym. W ciągu ostatniego roku rozgorzał konflikt między władzami holdingu a jego polskim partnerem, Mariuszem Białkiem, który zdaniem Austriaków nadużywał władzy. Efektem sporu są dwa procesy sądowe. Przedstawiciele władz holdingu Neumann próbują odzyskać na drodze sądowej część środków, które według nich sprzeniewierzył były prezes. Mariusz Białek zaskarżył zaś niesprawiedliwą jego zdaniem decyzję o jego zwolnieniu.

Mimo że postępowania sądowe jeszcze trwają, holding rozpoczął zmiany swoich polskich struktur.

Porządki w firmie

Przedstawiciele holdingu porządkują należące do nich firmy. W związku z tym koncern wycofał się ostatnio z rynku szkoleniowego i zamknął jedną z firm córek, która od dłuższego czasu nie przynosiła zysków.

— Neumann Management Institute nie był rentowny. Nie mogliśmy go sztucznie utrzymywać. Jego powstanie wiąże się przede wszystkim z początkowym okresem naszej działalności w Polsce. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy zgłaszali nam swoje zainteresowanie profesjonalnie organizowanymi szkoleniami. Nie jest to jednak działalność, w której się specjalizujemy i w której moglibyśmy uchodzić za konkurencyjnych. Zajmujemy się profesjonalnie doradztwem rekrutacyjnym i na tym zamierzamy koncentrować swoją uwagę — tłumaczy Holger Frenzel, członek zarządu Neumann Holding.

Dodaje również, że nie są osamotnieni w tego typu polityce. Za przykład firmy, która w ostatnim czasie podjęła podobne kroki, podaje Ernst & Young.

Holding zamierza poszerzać swoją ofertę w ramach doradztwa rekrutacyjnego.

— W tej chwili oprócz naszych standardowych usług możemy zaproponować jeszcze tzw. management audit. W jego ramach badamy i oceniamy pracę zarządu. Usługa ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród restrukturyzowanych przedsiębiorstw. W październiku zamierzamy również uruchomić następną usługę, która nie jest nowością na rynku polskim, ale będzie stanowić innowację w naszej działalności — tłumaczy T. Krzysztof Mężykowski, partner Neumann Holding.

Nie chce jednak ujawniać szczegółów. Dodaje, że z nowej usługi korzystają już trzy firmy.

Nadciąga era portali

Holding przez długi czas nie miał strategii internetowej. Przedstawiciele utrzymują, że nie jest to najważniejsze narzędzie marketingowe w ich rękach.

— Zamierzamy realizować typową strategię portalową. Każdy kto wejdzie na nasze strony będzie mógł złożyć swoją ofertę pracy, wypełniając specjalny formularz. Nie zamierzamy jednak koncentrować się jedynie na tym. Są firmy, które się specjalizują właśnie w rekrutacji poprzez Internet i im zostawiamy tę część rynku. W dalszym ciągu jednak najbardziej efektywnym narzędziem w tej branży są ogłoszenia prasowe. Mamy wypracowane know-how, które w kombinacji z wiedzą o rynkach lokalnych sprawdza się w wielu krajach — tłumaczy Wolf Hartig-Girardoni, członek zarządu Neumann Holding.

Według niego, portale internetowe będą w niedługiej przyszłości poważnym zagrożeniem dla tradycyjnej metody rekrutacji. Gazety prowadzące rubrykę ogłoszeń o pracę będą musiały zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu.

Agnieszka Ostojska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Ostojska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Neumann poprawia polskie struktury