New Look zamyka salony w Europie

Spółka już od dawna sprząta na rodzimym brytyjskim rynku, a teraz mówi też o solidnych redukcjach w Europie.

O poważnych problemach brytyjskiej firmy New Look słychać już co najmniej od roku. Według ogłoszonej w marcu 2018 r. restrukturyzacji miała zamknąć kilkadziesiąt sklepów u siebie i zwolnić około 1 tys. pracowników. W październiku zeszłego roku doszła do tego deklaracja o likwidacji 120 sklepów w Chinach. Teraz, jak doniósł serwis Drapersonline, Alistair K. McGeorge, jej szef, planuje „podobne” działania w Europie.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Poradziliśmy sobie z rynkiem chińskim, teraz będziemy zajmować się z redukcją w Europie — powiedział dziennikarzom portalu.

Drapersonline przypomina, że w marcu zeszłego roku New Look miał 31 salonów we Francji, 18 w Polsce i siedem w Belgii. Belgijskie są już nieaktualne — w zeszłym tygodniu New Look ogłosił, że jego belgijska spółka złożyła w tamtejszym sądzie dokumenty, by starać się o ogłoszenie upadłości. Do czasu zamknięcia wydania biuro prasowe New Look nie odpowiedziało na nasze pytania, jaki los czeka polskie sklepy sieci.

— To nie Polska jest źródłem problemów firmy, to kwestia działań na macierzystym rynku. Natomiast oczywiste jest, że w takim przypadku spółka musi ograniczyć zakres działalności wszędzie tam, gdzie nie jest dostatecznie rentowna i gdzie nie osiągnęła skali. Trudno wyrokować, czy będzie to dotyczyć także Polski, ale kolejne doniesienia z różnych rynków nie napawają optymizmem — mówi Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry.

Ostatnie roczne wyniki, które firma ogłaszała w czerwcu 2018 r. za okres kończący się w marcu, to 11,4-procentowy spadek sprzedaży LfL (czyli w sklepach porównywalnych), przy spadku tej sprzedaży na rodzimym rynku sięgającym 11,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy