NewConnect potrzebuje płynności

EBE
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

3 PYTANIA DO ANNY ANDRZEJAK

1W ostatnich dwunastu miesiącach na NewConnect działo się wyjątkowo dużo. Mały parkiet kończy rok z rekordowymi statystykami. Skąd takie zainteresowanie?

To przede wszystkim efekt coraz większej świadomości wśród przedsiębiorców na temat możliwości uzyskiwania kapitału z giełdy, która jest również sukcesem marketingusamego NewConnect. Do tego dochodzą mniejsze wymogi informacyjne oraz dość prosta i mało uciążliwa procedura wejścia na ten rynek, która zachęca spółki do debiutów.

2 Jakie były wyzwania dla NewConnect?

Dopóki inwestorzy byli przychylni inwestycjom mniej standardowym i zaangażowaniu w spółki z krótszą historią operacyjną, chętnych do pojawienia się na NewConnect nie brakowało, ponieważ szanse na zdobycie kapitału były dość duże. Teraz coraz trudniej uplasować emisję, bo w cenie są stabilne, bezpieczne spółki, których historia wróży raczej spokojne, ale jednak zwyżki. Dla spółek z NewConnect jest to problem, bo faktycznie uzyskany kapitał często jest zbyt mały w stosunku do zamierzeń inwestycyjnych. To z kolei wpływa na zmniejszenie potencjału do dynamicznego wzrostu. Największym problemem NewConnect pozostaje niska płynność, którą obnażyły obserwowane w ostatnich miesiącach drastyczne spadki notowań. Brak płynności jest szczególnie dotkliwy dla dużych akcjonariuszy, co jest negatywnie postrzegane przez inwestorów finansowych, np. TFI, które nie mają możliwości swobodnego wycofywania pieniędzy przy wzmożonych umorzeniach ze strony klientów. Stąd kolejny problem — brak istotnego udziału inwestorów instytucjonalnych, których NewConnect bardzo potrzebuje.

3 Jakie spółki mogą liczyć na dobry 2012 rok?

Inwestorzy będą najprawdopodobniejoczekiwali niższych wycen i w większym stopniu będą zwracali uwagę na firmy o mocnych podstawach. Łatwiej będzie zaistnieć na rynku spółkom, które konsekwentnie realizują strategię rozwoju i są mocno zakorzenione w realnym biznesie. Doświadczenie z ostatnich lat pokazuje, że nawet w sektorach gospodarki narażonych na wahania koniunktury można znaleźć ciekawe okazjeinwestycyjne, kluczowy jest sposób zarządzania i umiejętność dostosowania się do warunków rynkowych. Małemu parkietowi w tym i w kolejnych latach trzeba życzyć przede wszystkim stabilizacji w gospodarce światowej i na rynkach. To uspokoiłoby także polskich inwestorów i zmniejszyło awersję do ryzyka, która niestety prawdopodobnie ograniczy możliwości plasowania emisji w najbliższych kwartałach.

ANNA ANDRZEJAK

dyrektor departamentu transakcji kapitałowych i nadzoru właścicielskiego ORK BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu