NFOŚiGW wejdzie do spółek

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Anna Mańk, nowa wiceprezes funduszu, zapowiada inwestycje w podmioty komunalne. Warunek? Muszą być eko i się opłacać

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który m.in. wdraża rządowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze, niedawno skończył 30 lat. Przy tej okazji zapowiedział nowe programy wsparcia — m.in. dla rolników na inwestycje w OZE i dla małych gmin na wymianę autobusów szkolnych. Mało kto wie, że instytucja od lat przyznająca dotacje i pożyczki na inwestycje środowiskowe (np. wodno-kanalizacyjne) prowadzi też działalność inwestycyjną. Do tej pory skromną — ma udziały w kilku państwowych i samorządowych spółkach.

EKOKAPITAŁ:
EKOKAPITAŁ:
Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, deklaruje, że fundusz ma pieniądze na inwestycje w spółki.
FOT. ARC

— Jesteśmy zaangażowani w trzech obszarach — ciepłowniczym, finansowym i doradczym. Mamy chociażby 58 proc. udziałów w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i 90 proc. w spółce Geotermia Podhalańska, która ogrzewa domy na Podhalu. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki działalności tej spółki jakość powietrza w regionie znacząco się poprawiła — mówi Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, wcześniej związana m.in. Orlenem.

Jeszcze w tym roku, jesienią, powstanie zapowiadana kilka miesięcy temu spółka Polskie Domy Drewniane (PDD), która będzie działać jako deweloper — zapowiada Anna Mańk.

Oprócz NFOŚiGW jej udziałowcem będzie BOŚ. To ekologiczna część innego programu — Mieszkanie+. Drewniane domy będą oferowane mniej zamożnym Polakom, tak jak rządowe mieszkania w blokach — na wynajem, z opcją dojścia do własności.

Wsparcie dla samorządów

Fundusz, podlegający ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi, ma jednak coraz śmielsze plany — inwestycje kapitałowe w spółki świadczące usługi komunalne. Prawo pozwala NFOŚiGW na obejmowanie lub nabywanie udziałów, akcji, obligacji emitowanych przez inne podmioty niż skarb państwa lub samorządy za zgodą ministra finansów. Warunek jest jeden: musi być to związane z rozwojem przemysłu lub ochroną środowiska. Fundusz nie jest jednak raczej zainteresowany przejmowaniem udziałów w spółkach, które należą do inwestorów prywatnych, w tym zagranicznych. Na celowniku ma podmioty, w których większościowy pakiet mają samorządy.

— Pracujemy nad rozwojem strategii w zakresie wsparcia kapitałowego spółek komunalnych realizujących przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Wiele tego typu spółek, zwłaszcza z mniejszych gmin, potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Fundusz mógłby wesprzeć te przedsięwzięcia w formie inwestycji kapitałowych, m.in. w drodze podwyższenia kapitału — informuje Anna Mańk.

Woda, ścieki, ciepło i odpady

NFOŚiGW przygląda się głównie sektorowi wodno-kanalizacyjnemu, który łaknie inwestycji jak kania dżdżu. Z raportu Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska, autorstwa Komisji Europejskiej, wynika, że aby dostosować się do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej, sektor oczyszczania ścieków komunalnych w Polsce potrzebuje jeszcze ok. 6,1 mld EUR. Tymczasem w kolejnej unijnej perspektywie finansowej pieniędzy może być mniej. Fundusz analizuje też spółki z sektora ciepłowniczo-energetycznego i gospodarki odpadami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— To są zwykle stabilne spółki, generujące nieduże, ale dodatnie wyniki finansowe. Mają stałe wpływy, duży majątek i potencjał ekonomiczny — tłumaczy Anna Mańk Nie ujawnia, ile fundusz mógłby przeznaczyć na inwestycje kapitałowe.

— Jesteśmy w stanie zainwestować w jedną spółkę od kilku do kilkunastu milionów. Interesują nas raczej mniejszościowe pakiety, bo uważamy, że to samorząd powinien decydować o lokalnej polityce związanej z zapewnieniem mieszkańcom dostępu do usług komunalnych — mówi Anna Mańk.

Zysk to podstawa

Podobną komercyjną ofertę dla samorządów ma już inna państwowa instytucja — Polski Fundusz Rozwoju. Wykupuje mniejszościowe udziały w spółkach wodociągowych, m.in. w Limanowej i Nowej Soli (pisaliśmy o tym, w „PB”), z gwarancją odsprzedania ich samorządowi po 20 latach. Anna Mańk podkreśla, że fundusze państwowe są w stanie oferować konkurencyjne warunki współpracy w porównaniu z prywatnymi inwestorami.

— Gminy chętnie korzystałyby z tego typu inwestycji, musimy jednak patrzeć również na ekonomiczną stronę takich przedsięwzięć. Planujemy inwestycje w spółki komunalne tylko wtedy, gdy z analizy finansowej wynikają przyszłe zyski. Chcemy mieć udział w dywidendzie lub móc wyjść ze spółki po zwiększeniujej wartości — mówi Anna Mańk.

Miliardy w obrocie

NFOŚiGW to potężne finansowe ramię ministra środowiska, które zarządza coraz większą pulą pieniędzy. Utrzymuje się głównie z wpływów z opłat i kar środowiskowych (w ubiegłym roku z tego tytułu miał przychody rzędu 1,3 mld zł). Pieniądze te przeznacza na dotacje i pożyczki. Oprócz tego zarządza funduszami zagranicznymi, w tym unijnymi. Łącznie na przedsięwzięcia związane ochroną środowiska co roku udziela 4,5 mld zł dotacji i pożyczek. Niedawno NFOŚiGW zainaugurował program Czyste Powietrze, którego dziesięcioletni budżet to 103 mld zł. Ma też zarządzać Funduszem Niskoemisyjnego Transportu przewidzianym w ustawie o elektromobilności oraz wdrażać rządową strategię adaptacji do zmian klimatu. Niedawno fundusz zapowiadał nowe programy dotacyjno-pożyczkowe: Energia Plus i Ciepłownictwo Powiatowe (wsparcie dla spółek ciepłowniczych, które chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej i OZE, do pozyskania jest ok. 4,5 mld zł), Geotermia Plus, Agroenergia, a także kolejną pulę na wsparcie projektów wodno-kanalizacyjnych i wymiany autobusów szkolnych. Od lat fundusz wdraża unijne programy związane z ochroną środowiska. Przez 30 lat działalności udzielał dotacji i pożyczek na projekty związane m.in. z gospodarką wodno-ściekową, zagospodarowaniem odpadów, ochroną powietrza i klimatu, ochroną różnorodności biologicznej oraz geologią i górnictwem.

LINKI DO POWIĄZANYCH TEKSTÓW:

https://www.pb.pl/panstwo-zbuduje-domy-z-drewna-935574

https://www.pb.pl/dluga-kolejka-po-miliony-z-pfr-903641

https://www.pb.pl/nfosigw-konczy-30-lat-sumuje-wydatki-963505


76

mln zł Tyle zarobiły w ubiegłym roku spółki z podstawowego portfela NFOŚiGW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane