Czytasz dzięki

NFOŚiGW wejdzie do spółek

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Anna Mańk, nowa wiceprezes funduszu, zapowiada inwestycje w podmioty komunalne. Warunek? Muszą być eko i się opłacać

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który m.in. wdraża rządowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze, niedawno skończył 30 lat. Przy tej okazji zapowiedział nowe programy wsparcia — m.in. dla rolników na inwestycje w OZE i dla małych gmin na wymianę autobusów szkolnych. Mało kto wie, że instytucja od lat przyznająca dotacje i pożyczki na inwestycje środowiskowe (np. wodno-kanalizacyjne) prowadzi też działalność inwestycyjną. Do tej pory skromną — ma udziały w kilku państwowych i samorządowych spółkach.

Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, deklaruje, że
fundusz ma pieniądze na inwestycje w spółki.
Zobacz więcej

EKOKAPITAŁ:

Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, deklaruje, że fundusz ma pieniądze na inwestycje w spółki. FOT. ARC

— Jesteśmy zaangażowani w trzech obszarach — ciepłowniczym, finansowym i doradczym. Mamy chociażby 58 proc. udziałów w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i 90 proc. w spółce Geotermia Podhalańska, która ogrzewa domy na Podhalu. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki działalności tej spółki jakość powietrza w regionie znacząco się poprawiła — mówi Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, wcześniej związana m.in. Orlenem.

Jeszcze w tym roku, jesienią, powstanie zapowiadana kilka miesięcy temu spółka Polskie Domy Drewniane (PDD), która będzie działać jako deweloper — zapowiada Anna Mańk.

Oprócz NFOŚiGW jej udziałowcem będzie BOŚ. To ekologiczna część innego programu — Mieszkanie+. Drewniane domy będą oferowane mniej zamożnym Polakom, tak jak rządowe mieszkania w blokach — na wynajem, z opcją dojścia do własności.

Wsparcie dla samorządów

Fundusz, podlegający ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi, ma jednak coraz śmielsze plany — inwestycje kapitałowe w spółki świadczące usługi komunalne. Prawo pozwala NFOŚiGW na obejmowanie lub nabywanie udziałów, akcji, obligacji emitowanych przez inne podmioty niż skarb państwa lub samorządy za zgodą ministra finansów. Warunek jest jeden: musi być to związane z rozwojem przemysłu lub ochroną środowiska. Fundusz nie jest jednak raczej zainteresowany przejmowaniem udziałów w spółkach, które należą do inwestorów prywatnych, w tym zagranicznych. Na celowniku ma podmioty, w których większościowy pakiet mają samorządy.

— Pracujemy nad rozwojem strategii w zakresie wsparcia kapitałowego spółek komunalnych realizujących przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Wiele tego typu spółek, zwłaszcza z mniejszych gmin, potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Fundusz mógłby wesprzeć te przedsięwzięcia w formie inwestycji kapitałowych, m.in. w drodze podwyższenia kapitału — informuje Anna Mańk.

Woda, ścieki, ciepło i odpady

NFOŚiGW przygląda się głównie sektorowi wodno-kanalizacyjnemu, który łaknie inwestycji jak kania dżdżu. Z raportu Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska, autorstwa Komisji Europejskiej, wynika, że aby dostosować się do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej, sektor oczyszczania ścieków komunalnych w Polsce potrzebuje jeszcze ok. 6,1 mld EUR. Tymczasem w kolejnej unijnej perspektywie finansowej pieniędzy może być mniej. Fundusz analizuje też spółki z sektora ciepłowniczo-energetycznego i gospodarki odpadami.

— To są zwykle stabilne spółki, generujące nieduże, ale dodatnie wyniki finansowe. Mają stałe wpływy, duży majątek i potencjał ekonomiczny — tłumaczy Anna Mańk Nie ujawnia, ile fundusz mógłby przeznaczyć na inwestycje kapitałowe.

— Jesteśmy w stanie zainwestować w jedną spółkę od kilku do kilkunastu milionów. Interesują nas raczej mniejszościowe pakiety, bo uważamy, że to samorząd powinien decydować o lokalnej polityce związanej z zapewnieniem mieszkańcom dostępu do usług komunalnych — mówi Anna Mańk.

Zysk to podstawa

Podobną komercyjną ofertę dla samorządów ma już inna państwowa instytucja — Polski Fundusz Rozwoju. Wykupuje mniejszościowe udziały w spółkach wodociągowych, m.in. w Limanowej i Nowej Soli (pisaliśmy o tym, w „PB”), z gwarancją odsprzedania ich samorządowi po 20 latach. Anna Mańk podkreśla, że fundusze państwowe są w stanie oferować konkurencyjne warunki współpracy w porównaniu z prywatnymi inwestorami.

— Gminy chętnie korzystałyby z tego typu inwestycji, musimy jednak patrzeć również na ekonomiczną stronę takich przedsięwzięć. Planujemy inwestycje w spółki komunalne tylko wtedy, gdy z analizy finansowej wynikają przyszłe zyski. Chcemy mieć udział w dywidendzie lub móc wyjść ze spółki po zwiększeniujej wartości — mówi Anna Mańk.

Miliardy w obrocie

NFOŚiGW to potężne finansowe ramię ministra środowiska, które zarządza coraz większą pulą pieniędzy. Utrzymuje się głównie z wpływów z opłat i kar środowiskowych (w ubiegłym roku z tego tytułu miał przychody rzędu 1,3 mld zł). Pieniądze te przeznacza na dotacje i pożyczki. Oprócz tego zarządza funduszami zagranicznymi, w tym unijnymi. Łącznie na przedsięwzięcia związane ochroną środowiska co roku udziela 4,5 mld zł dotacji i pożyczek. Niedawno NFOŚiGW zainaugurował program Czyste Powietrze, którego dziesięcioletni budżet to 103 mld zł. Ma też zarządzać Funduszem Niskoemisyjnego Transportu przewidzianym w ustawie o elektromobilności oraz wdrażać rządową strategię adaptacji do zmian klimatu. Niedawno fundusz zapowiadał nowe programy dotacyjno-pożyczkowe: Energia Plus i Ciepłownictwo Powiatowe (wsparcie dla spółek ciepłowniczych, które chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej i OZE, do pozyskania jest ok. 4,5 mld zł), Geotermia Plus, Agroenergia, a także kolejną pulę na wsparcie projektów wodno-kanalizacyjnych i wymiany autobusów szkolnych. Od lat fundusz wdraża unijne programy związane z ochroną środowiska. Przez 30 lat działalności udzielał dotacji i pożyczek na projekty związane m.in. z gospodarką wodno-ściekową, zagospodarowaniem odpadów, ochroną powietrza i klimatu, ochroną różnorodności biologicznej oraz geologią i górnictwem.

LINKI DO POWIĄZANYCH TEKSTÓW:

https://www.pb.pl/panstwo-zbuduje-domy-z-drewna-935574

https://www.pb.pl/dluga-kolejka-po-miliony-z-pfr-903641

https://www.pb.pl/nfosigw-konczy-30-lat-sumuje-wydatki-963505


76

mln zł Tyle zarobiły w ubiegłym roku spółki z podstawowego portfela NFOŚiGW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane