Nici z konsolidacji śląskich firm

Maria Trepińska
18-03-2004, 00:00

Plany powiązania kapitałowego kopalni Bolesław Śmiały, huty i elektrowni Łaziska legły w gruzach. Oficjalny powód — prywatyzacja PKE.

W Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) zakończono analizy dotyczące możliwości powiązań kapitałowych Huty Łaziska (HŁ), Elektrowni Łaziska (EŁ) oraz kopalni węgla kamiennego Bolesław Śmiały należącej do Kompanii Węglowej (KW). Okazało się, że plany pozostaną jedynie na papierze. To efekt zapowiadanej przez MSP prywatyzacji Południowego Koncernu Energetycznego (PKE).

Różne racje

— Zarząd PKE argumentował tym, że przygotowuje się już do prywatyzacji, a wydzielenie ze struktur koncernu Elektrowni Łaziska negatywnie wpłynie na postrzeganie spółki — mówi Marian Foryś, prezes Huty Łaziska.

Jan Kurp, prezes PKE, uważa, że nie trzeba tworzyć nowego wspólnego podmiotu, aby współpracować z hutą. Rzecz w tym, że hucie, należącej w 60 proc. do prywatnej spółki Gemi, nie udało się porozumieć z PKE w sprawie dostaw energii na ten rok. Tymczasem jedyny krajowy producent żelazostopów, potrzebnych dla przemysłu stalowego, zużywa około 1 proc. krajowej energii i jest odbiorcą 600 tys. ton węgla. Pomysł powiązań kapitałowych wynikał z tego, że zakłady są zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, i zakładano, że wystąpi efekt synergii dzięki m.in. obniżce kosztów.

Minister czeka

Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu, nie składa broni. 12 marca zobligował zarządy KW oraz PKE do opracowania nowej koncepcji. Niewykluczone, że utworzą oni wspólny podmiot — tyle że bez elektrowni i huty. Ten wariant ma ocalić kopalnię. Według Maksymiliana Klanka, prezesa KW, strony jeszcze raz przeanalizują możliwości współpracy i ewentualnych powiązań kapitałowych.

— Najważniejsze są rachunek ekonomiczny i miejsca pracy — zapewna Maksymilian Klank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nici z konsolidacji śląskich firm