Nie będzie miliona w OFE?

opublikowano: 21-07-2014, 00:00

Analitycy DI Investors nie spodziewają się by deklaracje złożyło więcej niż milion osób

Analitycy DI Investors nie spodziewają się, by deklarację o dalszym przekazywaniu części składki do OFE złożyło więcej niż 1 mln osób, w związku z czym od 1 sierpnia wartość składek przekazywanych z ZUS do OFE zostanie obcięta o 90 proc., do około 100 mln zł miesięcznie.

Od listopada zacznie działać mechanizm suwaka (czyli systematyczne przekazywanie części aktywów ubezpieczonego z OFE do ZUS), co w ocenie specjalistów spowoduje, że popyt na krajowe akcje będzie malał. — Fundusze zgromadziły jednak na ten cel gotówkę o wartości 9 mld zł. Te środki pieniężne, razem z dywidendami i odsetkami od aktywów otrzymanymi w trzecim kwartale, powinny wzrosnąć do 12,5 mld zł do końca października.

To powinno istotnie obniżyć ryzyko przymusowej wyprzedaży aktywów spowodowanej listopadowym transferem związanym z suwakiem — uważają jednak Maciej Wardejn i Tomasz Bardziłowski, autorzy raportu. Ich zdaniem, w związku z rosnącym limitem inwestycji zagranicznych (10 proc. w tym roku, 20 proc. w 2015 i 30 proc. w 2016) OFE będą chętnie kupowały akcje zagranicznych firm, zmniejszając jednocześnie zaangażowanie w walory krajowych spółek — najbardziej narażone są te z segmentu małych i średnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane