Nie będzie przymusu mediacji

opublikowano: 20-07-2015, 22:00

Resort gospodarki broni projektu ustawy, który ma wpłynąć na rozpowszechnienie polubownych metod rozwiązywania sporów.

Chaotyczny i naruszający podstawowe zasady polubownego rozwiązywania konfliktów — tak projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów skrytykował w PAP-ie Jerzy Śliwa, prezes Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów i zrzeszenia 50 polskich organizacji mediatorów zgromadzonych w Europejskiej Akademii Negocjacji i Mediacji ENMA.

Zarzuty

Jego zdaniem, część środowiska mediatorów, którą reprezentuje, nie została zaproszona do współpracy przy projekcie. Ponadto jego obawy budzi wprowadzenie przymusu dla przedsiębiorców, by brali udział w spotkaniach informacyjnych dotyczących mediacji i nakładania przez sędziów kar, jeśli tego nie zrobią. Uważa, że podobne rozwiązania mogą odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, czyli zniechęcić do mediacji.

Jerzemu Śliwie nie podoba się również możliwość skierowania stron do mediacji na każdym etapie sprawy i więcej niż raz w toku postępowania oraz możliwość jej wyznaczenia na okres do 3 miesięcy, a nie jak obecnie miesiąc, co wydłuży i skomplikuje postępowanie. Natomiast zasądzanie przez sąd dodatkowych pieniędzy dla pełnomocników za działanie ugodowe oznacza ponoszenie dodatkowych kosztów przez strony tylko z racji wskazania przez prawnika swoich starań dotyczących podjęcia działań ugodowych.

— Karanie i dodatkowa biurokracja zniechęcą do mediacji — uważa Jerzy Śliwa. Jego zdaniem, jako zachętę warto rozważyć rozwiązanie, żeby w przypadku wniosku o mediację w pozwie (przy zwolnieniu z połowy opłaty), gdy druga strona decyduje się na proces zamiast mediacji — obciążać tę stronę drugą połową opłaty sądowej.

Odparcie ataku

Ministerstwo Gospodarki (MG) w przesłanej do „PB” odpowiedzi odpiera ten atak, tłumacząc, że projekt był szeroko konsultowany, a w lutym 2015 r. w ramach konsultacji publicznych przekazany niemal 50 podmiotom, w tym m.in. Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Zawodowych Mediatorów. Ponadto był zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji i każdy zainteresowany mógł zgłosić do niego uwagi. MG zapewnia też, że projekt wcale nie wprowadza przymusu mediacji, kary za brak mediacji ani nie przyczyni się do wzrostu biurokracji.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Odnośnie do spotkania informacyjnego wyjaśnia, że każdy sędzia będzie mógł wezwać strony na takie spotkanie, jeśli dostrzeże szansę na rozwiązanie sporu w drodze mediacji, ale żeby przyniosło ono spodziewany efekt, strony muszą być na nim obecne. „Dlatego strona, która nie wskaże powodów swojej nieobecności, będzie mogła zostać obciążona kosztami przyjazdu na spotkanie przeciwnika procesowego. Skutki niestawiennictwana spotkaniu informacyjnym wpisują się w ogólne zasady organizacji posiedzeń i rozpraw przed sądem” — wyjaśnia MG.

Tłumaczy też, że wydłużenie okresu mediacji ze skierowania sądu do 3 miesięcy to postulat samych mediatorów, a przepis został skonstruowany tak, żeby w sprawach, które nie uzasadniają dłuższego terminu, sąd wyznaczył mediację na krótszy okres. Jeśli chodzi o dodatkowe pieniądze dla pełnomocników za działanie ugodowe, MG stwierdza, że ma to przekonać do idei mediacji również adwokatów i radców prawnych, bo to od ich postawy w dużej mierze zależy, czy strona zdecyduje się na mediację.

Co do propozycji przerzucenia odpowiedzialności za część opłaty od pozwu na pozwanego, MG zapewnia, że to jest niezgodne z podstawową zasadą dotyczącą kosztów w postępowaniu cywilnym i spowodowałoby nieuzasadnione przerzucanie kosztów prowadzenia postępowań cywilnych na skarb państwa. Projekt, który ma propagować polubowne metody rozwiązywania sporów, niedawno został skierowany do II czytania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane