Nie będzie wyższego VAT na leki

Producenci mięsa, przetworów mlecznych, psiarze i kociarze mogą odetchnąć z ulgą.

„Wykreślimy tę propozycję zmian z nowej matrycy VAT” — tak napisał na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów, odnośnie planowanej podwyżki VAT na leki dla zwierząt. „PB” pisał tydzień temu, iż miała ona wzrosnąć z 8 do 23 proc. Alarm w związku z tym podniosło wiele branż związanych z tym wartym 1 mld zł rynkiem.

Producenci i importerzy leków weterynaryjnych alarmowali, że będzie to oznaczało istotny wzrost cen szczepionek, antybiotyków i leków przeciw pasożytom. W konsekwencji zdrożeje też produkt końcowy, czyli przetwory mięsne czy mleczne, a narzekająca na bardzo niską rentowność branża spożywcza nie będzie w stanie wziąć tego na siebie, zwłaszcza że rosną inne koszty produkcji, m.in. media. Niektórzy z naszych rozmówców wskazywali, że sieci handlowe nie zechcą zaakceptować podwyżek. Mogłoby się to odbić także na eksporcie żywności, bazującym na relatywnie niskich cenach przy dobrej jakości produktów. To punkt widzenia biznesu. Artur Zalewski, dyrektor z Polskiego Stowarzyszenia Producentów I Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET, zwracał uwagę też na problemy milionów właścicieli zwierząt domowych.

— Wzrost cen leków oznacza zmniejszenie ich dostępności — gdy wprowadzono podatek od posiadania psa, było głośno o wyrzucanych w miastach zwierzętach. Obecny plan podwyższeniaVAT-u spowoduje dokładnie to samo. Ponadto część właścicieli może zrezygnować z zaszczepienia pupila, np. przeciw wściekliźnie, co jest już konkretnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Takich potencjalnych zagrożeń jest znacznie więcej — przekonywał dyrektor POLPROWET-u.

Wymienił wśród nich m.in. intensywny rozwój szarej i czarnej strefy z lekami.

— Te same substancje aktywne zawierają leki dla ludzi, całkiem realne wydaje się więc, że hodowcy mogą zacząć stosować je zamiennie. Poza tym że to nielegalne, to leki te nie mają wyznaczonych okresów karencji. W końcu też zacznie rozkwitać już zauważalny czarny rynek tańszych leków weterynaryjnych przywożonych zza wschodniej granicy — dodał Artur Zalewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu